O doporučení se autoři zpěvohry dozvěděli před pár dny. „Jsme opravdu nadšení. Všichni se těšíme. S pořadateli nyní zajišťujeme technické podrobnosti naší účasti včetně termínů, kdy bychom mohli na festivalu hrát," prozradil umělecký vedoucí, dirigent a autor hudby Jiří Kašpar.

Musí například zajistit dopravu a ubytování všech členů. „Je to obtížnější než u obyčejného divadelního souboru. Musíme koordinovat čtyři různé soubory. Také je potřeba nějak převézt nástroje našeho orchestru," vysvětlil umělecký vedoucí.

Slíbil také, že na Jiráskově Hronově bude k vidění stejná sestava herců, tanečníků a hudebníků jako ve Vsetíně. „Ale možná se maličkých změn dočká orchestr. Jinak bude všechno stejné, jako na posledním představení v Lidovém domě," dodal Kašpar.

Postup na přehlídku si pochvaluje také režisér inscenace Miroslav Urubek.

„Je to ohromný úspěch a pocta. Jiráskův Hronov je nejprestižnější přehlídka amatérských divadelních souborů v České republice. Bývají zde špičky české i slovenské kritiky a mnoho zahraničních hostů," prozradil Urubek, který s divadlem Jana Honsy z Karolinky na festivalu už několikrát účinkoval.

O doporučení rozhodla minulou sobotu Programová rada Divadelního pikniku Volyně 2013. „Vzhledem ke své výjimečnosti, multižánrovosti a mezidruhovosti doporučíme insenaci Osloboděná slibka do doprovodného programu," uvedla tehdy mluvčí festivalu Jiráskův Hronov a členka programové rady Simona Bezoušková.

Valaši v Hronově zářili už v 50. letech

V minulosti se na přehlídce amatérské divadelní tvorby v Hronově objevily i další divadelní soubory z Valašska.

V padesátých letech to byla například loutková scéna Závodního klubu ROH Zbrojovka s pohádkou od Boženy Němcové O dvanácti měsíčkách. V roce 1975 se zde s dramatem Němci od polského spisovatele Leona Kruczkowskeho představilo amatérské divadlo z Rožnova pod Radhoštěm Stálá amatérská scéna Závodního klubu Tesla.

O tři roky později do Hronova zavítali ochotníci z Divadelního souboru Sklárny v Karolince. Po přejmenování na Divadlo Jana Honsy z Karolinky na festivalu účinkovali ještě pětkrát.

Největšího úspěchu zaznamenali karolinští ochotníci v roce 2005 se hrou Doma, která byla oceněna jako nejlepší ze sedmdesáti účinkujících divadel. Následně si představení vyžádali až v norském Tromsø. Naposledy se na přehlídku podívali v roce 2010 se hrou Nevěsta.

Od začátku devadesátých let na Jiráskově Hronově vystoupily také čtyři soubory ze Vsetína.

SOUVISEJÍCÍ Premiéra zpěvohry Osloboděná slibka měla úspěch