Své obrazy zde malovali například Karel Hofman, Alois Schneiderka nebo František Podešva. Aby se mohl věnovat malířství i psané tvorbě, usadil se na Soláni také malíř, grafik a spisovatel Jan Kobzáň. Uplynulou sobotu na jeho odkaz vlastní výstavou navázala jeho dcera Jana Dočkalová-Kobzáňová.

Malířka, která žije a tvoří v Karolince na Horním Vsacku, ve Valašském ateliéru U Hofmanů na Soláni představila kolekci maleb na sklo. „Jedná se především o tvorbu z poslední doby. Jsou to mé tradiční motivy, kterým se ráda věnuji. Tedy postavy Valachů nebo například krajinky," prozradila ještě před otevřením expozice autorka děl.

Na slavnostní zahájení výstavy se přišla podívat celá řada příznivců valašské výtvarnice z řad veřejnosti i regionálních výtvarníků, řezbářů či folkloristů.

Zaplnit do posledního místa nevelké prostory ateliéru jim nečinilo nejmenší problém. „Chci poděkovat všem, kdo jste přišli. Možná se vám moje obrázky budou líbit," řekla skromně při zahájení výstavy Jana Dočkalová-Kobzáňová.

Výstava na Soláni má také jeden velmi důležitý podtext – váže se k významnému životnímu jubileum Jany Dočkalové-Kobzáňové. Malířka 14. března oslaví kulaté 70. narozeniny.

Proto také příchozí nezapomněli přinést květiny a zazněla mnohá blahopřání. „Doufám, že tady bude ještě dlouho a namaluje mnoho hezkých obrázků, kterých si všichni kolem váží. Myslím si, že na Valašsku dneska není domov, ve kterém by nevisel obraz od mé nejlepší kamarádky Jany Dočkalové-
-Kobzáňové. Ať už je to betlém, nebo tanečníci," vyslovila na vernisáži jedno z nich výtvarnice Marcela Vajceová-
-Hofmanová z ateliéru U Hofmanů.

S přáním se přidala také Marie Mikulcová, která se ujala úvodního slova při zahájení výstavy. Mimo jiné připomněla nejdůležitější události a obdobní v životě Jany Dočkalové. „Přeju jí, aby se těšila ze svých tří vnoučat a aby jí osud nepostavil do cesty žádnou překážku, která by jí zabránila v malování. Její malby jsou originální a tradiční," řekla Mikulcová.

Jana Dočkalová-Kobzáňová se malířkou skla vyučila v Novém Boru. Vykonala úspěšně přijímací pohovory také na uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Ke studiu ale nenastoupila, přednost dala rodině. K vlastnímu malování se Jana Dočkalová-
-Kobzáňová dostala až ve svých třiceti letech. Věnovala se přírodním motivům, namalovala celou řadu kytic, ale stále častěji se vracela k figurální malbě. Tvoří také krajinky. Sobotní vernisáž na Soláni doprovodili hudebním vystoupením zpěvačka a rovněž výtvarnice Ludmila Vašková a cimbalista Petr Zetek.

Výstava sklomaleb Jany Dočkalové-Kobzáňové potrvá ve Valašském ateliéru U Hofmanů ve Velkých Karlovicích do 19. června.