Letošní přehlídka byla také s mezinárodní účastí Slovenska a Polska. Zájem byl v pátek ze strany chovatelů i návštěvníků rekordní.

Bohatý program přilákal na sváteční slunečný den bezmála dva tisíce zvědavců. Zpestřením dne byla mimo jiné westernová exhibice. „Moc se mi to líbí. Výstava má vzestupnou tendenci. Už jsem tady několikátým rokem. Vlastně kvůli dceři, která studuje veterinu. Sám jsem chovatelem psů, což je podobné,“ zhodnotil jeden z návštěvníků Miroslav Macek.

Na Drážkách bylo opravdu na co se dívat. „Máme zde zastoupena plemena chovaná na Valašsku. Mezi nimi najdeme hlavně chladnokrevníky, hoflingery, huculy a další,“ řekl na adresu vystavených koní spolupořadatel Jan Blizňák z Jezdeckého klubu Podlesí.

Dopoledne bylo na programu hlavně odborné komentované hodnocení předvedených hřebců, klisen i hříbat podle 11 kategorií a oceněn byl také šampión výstavy.

Mezi hodnotiteli mohli všímaví návštěvníci spatřit také slavná jména českého chovatelství jako je Stanislav Hošák, letošní předseda tříčlenné komise.

„Nejlepší je pro mě kategorie klisen. Je tu vidět mateřská práce zdejších chovatelů. Občas jsme se v hodnocení neshodli, bylo to náročné,“ komentoval Hošák.

Účastníci si mohli nechat zhodnotit koně všech kategorií teplokrevných i chladnokrevných, barokních i malých plemen.

Vychovat výstavního koně je podle chovatelů umění i štěstí. „Je to jako sportka. Penzum znalostí, rodičovství, genetiky a pak i potomků takového koně,“ vysvětlil chovatel Jindřích Škarka z Rožnova pod Radhoštěm.

Součástí výstavy koní byly také závody vozatajů. V rámci kvalifikace na mistrovství České republiky vozatajové a jejich koně absolvovali formanskou jízdu, ovladatelnost s kládou a těžký tah. Poté ještě následoval kombinovaný závod chladnokrevníků.