Kdesátému výročí první premiéry připravili ochotníci ukázky ze čtyřher

Slavnostní vzpomínkové představení ktomuto výročí předvedou herci NKVD všem příznivcům ochotnického divadla vpátek večer vdivadelním sále Lidového domu. „Divákům představíme ukázky ze čtyř stěžejních her vhistorii souboru, kterými byly Lucerna, Sen noci svatojánské, Baron Prášil a Revizor,“ prozradila členka divadla Miroslava Vaculíková.

NKVD prošlo na padesát členů

Nezávislé komorní vsetínské divadlo vzniklo vroce 1997převážně zlidí, kteří spolu pracovali na místním městskémúřadě.

Vprůběhu jeho desetileté historie se vsouboru vystřídalo čtyřicet sedm herců a dalších členů, kteří účinkovali alespoň vjednéhře.

„Město bylo vdobě našeho vzniku skulturou na štíru a my jsme to chápali jako jakési nové obrozenectví,“ vysvětlil další člen souboru, známý vsetínský bard, František Segrado. Také proto si jako první hru vybrali divadelníci českou klasiku– Lucernu.

Hrál se Jirásek iShakespeare

Premiéra hry byla naplánována na podzim roku 1997, ale musela být odložena kvůli tehdejším povodním. Proto došlo na první představení až na konci února dalšíhoroku.

Po Lucerně se herci zaměřili na ruskou hru Revizor, následoval Shakespearův Sen noci svatojánské a další hrou pak byl, kromě jiných, také Baron Prášil.

„Zkoušet jsme začali ve čtvrtky, kdy běžel vtelevizi nějaký nekonečný seriál,“ poznamenal Segrado stím, že to byl bezesporu daleko lépe a užitečněji strávený čas. „Je to vždy hrozně fajn, když vznikne podobné ochotnické divadlo,“ uvedl divadelník.

„Výhodou je, že si vtakovém menším kolektivu zahrajete role, na které profesionálové ve velkých divadlech mnohdy čekají celý život,“ doplnil se smíchem Segrado.

Podle Miroslavy Vaculíkové měl vznik NKVD příznivý vliv ina další ochotnická divadla, která se později ve Vsetíně objevila. „Ochotnická scéna tady totiž vždycky byla, stačilo ji jen obnovit,“ míní Vaculíková.

Vpátek přijdou všichni

Na pátečním slavnostním představení přislíbili účast iti členové souboru, kteří zrůzných důvodů, ať už pracovních, nebo soukromých, ve Vsetíně nežijí.

„Vzávěrečně společné scéně ze hry Lucerna bychom se tedy měli po letech všichni sejít na pódiu,“ těší se Vaculíková. Představení vdivadelním sále Lidového domu začíná v19hodin.