Jak se zrodila myšlenka uspořádat takový festival? „Před lety tady takové akce nebyly. Nebylo kde hrát, proto jsme si řekli, že uděláme setkání, kde si zahrajeme nejen my, ale také další muzikanti,“ líčí duchovní otec Valašského nákypu Dušan Trličík. Prvotním záměrem přitom bylo, dát prostor zejména autorským kapelám.

Od myšlenky k činu nebylo daleko, zbývalo jen najít vhodný prostor. Volba padla na kulturní dům v Lužné. „Bylo to pěkné místo a navíc s ním spjatí vstřícní lidé,“ hodnotí první působiště nákypu hlavní pořadatel. Festival zde nakonec zakotvil na jedenáct let. „První dva roky jsme dokonce fungovali jen s dobrovolným vstupným,“ vzpomíná vsetínský hudebník.

Postupem času si ale cestu do luženského kulturáku nacházelo čím dál více lidí a prostory přestávaly tehdejším potřebám festivalu stačit. „Třeba na sedmý ročník přišlo na pět set lidí. Kapacita sálu byla ale jen dvě stovky,“ říká Dušan Trličík.

Ke konečnému rozhodnutí o stěhování Valašského nákypu z tradičního působiště přispěly i měnící se podmínky na hudební scéně. „Přibývalo podobných akcí i muzikanti začínali být zvyklý na jistý standard, například co se zázemí týče,“ osvětluje pořadatel.

Novým domovem festivalu se tedy po jedenácti ročnících stává vsetínský Dům kultury. Tady se také odehrál podle hlavního organizátora nejlepší ročník Valašského nákypu. „Bylo to v roce 2007, kdy se nám podařilo dostat do Vsetína finskou skupinu Värtinä. Na festival tehdy přišlo asi tisíc lidí,“ pokyvuje hlavou Dušan Trličík.

Současná koncepce festivalu ale prozatím s podobnými zahraničními hvězdami nepočítá. „Prozatím jsme se rozhodli, že zůstane u domácích kapel, které spadají do žánru folk. I když řada účinkujících se pohybuje i na hranicích jiných stylů,“ uvažuje pořadatel.

A co vlastně potřebuje člověk, který chce pořádat festival? Dušan Trličík na to má jednoduchou radu. „Především musí mít rád hudbu. Taky mu nesmí chybět přehled na hudební scéně, aby dokázal vybrat z množství kapel ty přiměřeně nejlepší. Celá vize se potom proměňuje ve skutečnost pomocí sponzorů, dotací a hlavně lidí, ochotných zapojit se do organizace,“ shrnuje základní předpoklady pro vznik festivalu Dušan Trličík.