„Je to krásná tradice a doufám, že i nadále bude fungovat," řekla sobotní hostitelka Marcela Hofmanová. Do ateliéru si pozvala keramičku Valérii Stehlíkovou z Prahy, která vystavila svou kolekci nazvanou Rozkvetlá keramika.

„Jsou to přírodní motivy, ale také výtvory inspirované Japonskem, které mne fascinuje, třebaže jsem tam nikdy nebyla," prozradila Valérie Stehlíková.

Ve své tvorbě nepracuje čistě pouze s keramikou, kombinuje ji i s dalšími materiály.

„To nedělám jen já, ale řada výtvarníků i keramiků. Přijde to samo. Když vidíte nějaký pěkný tvar, třeba dřevo, tak vás to láká. Je vám líto nechat to jen tak, když máte i tu keramiku a můžete to doplnit," vysvětlila Valérie Stehlíková.

Druhým sobotním vystavujícím byl malíř Oldřich Mikuláš Dufek. Přestože žije v Praze, k Valašsku má blízký vztah. „Já pocházím z Klánovic, což je část Prahy. Ale moje maminka pocházela z Hošťálkové, takže já jsem takový klánovický Valach," prozradil na sebe výtvarník.

Také kolekce jím vystavovaných obrazů a kreseb vznikala na Valašsku. Oldřich Mikuláš Dufek na nich zachytil například Velké Karlovice, nebo právě okolí Hošťálkové, odkud pocházela jeho matka.

Výstava ve Valašském ateliéru U Hofmanů byla jen první z řady bodů bohatého sobotního kulturního programu na Soláni a v Karlovicích.

V nedalekém Informačním centru Zvonice se uskutečnil křest knihy Kulturní dědictví Soláně a jeho okolí. „Zahájíme také výstavu s názvem Joža Uprka a jízda králů v tvorbě moravských malířů. Potrvá do poloviny srpna," doplnila Jana Böller ze Zvonice.

Třetí výstavu, jejíž otevření připadlo právě na sobotu, mohli lidé navštívit od osmnácti hodin v Karlovském muzeu Velké Karlovice. K vidění zde je grafika i tapiserie z dílny Jiřiny Hartingerové.

Úplný večer patřil folklorním souborům Solání z Rožnova pod Radhoštěm a Vsacánku ze Vsetína. Vystoupily amfiteátru u horského hotelu Čarták. Cimbálová muzika Soláň zde v pořadu Na svatého Jána zároveň pokřtila své nové CD Bylo lásky bylo.