Tam také festival oficiálně zahájili v úterý podvečer snímkem Rebelská střední v Berlíně, zaměřeným na problematiku středoškoláků.

„Zajímalo mě téma a princip, jak funguje škola, kde není ředitel a na studenty nejsou kladené nároky,“ řekla po zhlédnutí studentka ze Vsetína Adéla Havelková a těšila se na následnou besedu.

„Na debatě zůstaneme, jsem zvědavá, co na takovou netradiční školu řekne pan ředitel Molek,“ dodala plná očekávání.

Kromě ředitele sychrovské základní školy Michala Molka, který je průkopníkem alternativního vzdělávání ve Vsetíně, se do debaty pustil také propagátor domácího vzdělávání František Částek.

Přítomné zajímalo, jak funguje alternativní vzdělávání, jakým stylem ho vyučují, na koho se obrátit v případě zájmu o domácí vzdělávání, zda při tomto způsobu vzdělávání nechybí socializace a podobně.

Každý si vybere

Jeden svět pokračuje až do pátku. Na výběr budou filmy zaměřené na politiku, sociální oblast i přírodu.

„Každý si vybere. Je to pro všechny lidi, které zajímají různé věci. Od všeho něco a program není jednotvárný. Já jsem začala cestovat a zajímají mě filmy o světě a přírodě. Nenechám si ujít středeční film Azurová o ekosystémech oceánů,“ prozradila vsetíňanka Kristýna Havelková.

Hlavní organizátor David Kopecký byl s průběhem prvního festivalového dne spokojený.

„Ráno proběhly první dvě školní projekce, které budou pokračovat až do pátku. Odpoledne jsme si užili besedu s Jiřím Malým o Tibetu a večer jsme úspěšně oficiálně zahájili ve Třech opicích,“ zhodnotil Kopecký.

Spokojený byl i s návštěvností.

„Není ve finále důležité absolutní číslo, ale spíše to, aby to lidi bavilo a cítili se spokojení jak po filmech, tak po debatách,“ uzavřel David Kopecký.