Dřívější slavení Mikuláše a s ním spojené obchůzky obcí od domu k domu mají v této části Valašska dlouholetou tradici. „Jsou pro oblast Hornolidečska typické, všichni už se na ně každým rokem těší,“ uvedl starosta Josef Tkadlec.

Po vesnici se už dnes kolem osmé ráno vydá obcí Mikuláš se dvěma čerty a dalším doprovodem, čítajícím zhruba deset masek. Stejná obchůzka se uskuteční také v neděli dopoledne.

„V průvodu nebude samozřejmě chybět koník, vrťák ani kvasňáčci, tedy jacísi rarášci. Tyto masky nelze slovy popsat, ty se musí vidět na vlastní oči,“ říká s úsměvem místostarosta Jaroslav Povalač.

Až letošní rej a pochod masek před svatým Mikulášem v Horní Lidči skončí, poputují čertí kožichy i mikulášská mitra s berlou a honosným pláštěm do skříně skutečně jenom na chvíli. V lednu totiž bude svatého Mikuláše spolu s čerty čekat cesta do Brna.

„V rámci veletrhu cestovního ruchu Regiontour Brno bude uspořádána také přehlídka Mikulášů a čertů z celé republiky. Věřím, že se mezi nimi pro naši oblast typické masky určitě neztratí,“ ujistil starostaTkadlec.