Zlín - Prestižní mezinárodní divadelní festival Setkání 2009 Stretnutie se už počtrnácté vrací do krajského města. Od úterý 19. května až do soboty 23. května přivítají prostory Městského divadla Zlín i Malé scény osmnáct hereckých ansámblů. Přijedou soubory z České republiky, zastoupeno bude i Slovensko a na Moravu zavítá také maďarské Divadlo Maladype Budapešť. Chybět samozřejmě nemůže domovská scéna.

„Letošní ročník se ponese v duchu podtitulu Podhled – nadhled. Význam těchto pojmů by se měl odrážet v přihlášených inscenacích, ať už ve smyslu tvůrčích postupů nebo vztahů k realitě a podobně,“ vysvětlil principál Městského divadla Zlín Antonín Sobek.

Dramaturgové festivalu letos vybírali z rekordního počtu 122 titulů od 68 divadelních souborů a uskupení přihlášených do hlavního a doprovodného programu. Publikum se může těšit na devatenáct inscenací. Svoji účast přislíbili herci z Radošínského naivného divadla Bratislava, z uherskohradiš­ťského Slováckého divadla, přijede Národní divadlo Praha, Polárka z Brna a řada dalších.

„Setkání otevře v úterý ve 14 hodin inscenace Viera, láska, nádej prešovského divadla Jonáša Záborského ve Studiu Z, v 16.30 hodin pak bude hrát na Malé scéně Dejvické divadlo Dračí doupě. Slavnostně se festival otevře večer v 19 hodin inscenací ve Velkém sále, a sice slovenskou verzí Havlovy hry Odcházení – tedy Odchádzanie – v podání Slovenského národného divadla,“ poznamenala dramaturgyně divadla Jana Kafková.

Organizátoři pro čtrnáctý ročník připravili bohatý doprovodný program, který budou tvořit koncerty, inscenace a pohádková představení pro děti. Naprostou novinkou je Velká pohádková sobota. „Od 10 do 14 hodin mohou návštěvníci vidět pohádky v podání tří divadel. Na tato představení je vstup zdarma. Budou mít také možnost zapojit se do zábavných tvořivých dílen, ve kterých si vyzkouší žonglování, výrobu loutek či různé výtvarné techniky,“ prozradil dramaturg zlínské scény Vladimír Fekar.

Veškerý doprovodný program se bude odehrávat na nádvoří divadla a v jeho blízkém okolí. Jedinou výjimkou bude sobotní plážový volejbal nazvaný Divadelníci na písku, který odstartuje od 15 hodin na kurtech Zelené, které jsou v areálu koupaliště u zlínské nemocnice. Veřejnost bude mít příležitost utkat se s herci Městského divadla při turnaji.

Setkání je ojedinělou akcí s vyhraněnou dramaturgickou koncepcí. Zařazeny do něho bývají pouze divadelní novinky – původní hry, adaptace a nové překlady v českých a slovenských premiérách. Stejně jako v minulém ročníku i letos převzali patronát nad festivalem herci Zdena Studenková a Miloslav Majzlík.

„Podrobný program lidi naleznou na www.divadlo.zlin.cz nebo katalogy obdrží na pokladně divadla, v knihovně, v informačních centrech a klubu Loft 577,“ doplnil Fekar.