U vstupu čekali na příchozí dva andělé, kteří postupně lidi uváděli do ráje. Pokud však splnili podmínku a zdolali váhu mapující množství hříchů. Hned poté posílali návštěvníky dále. „Jděte za tím bílým světlem na konci tunelu,“ instruovali s úsměvem.

Letošní bál v Zašové odstartoval plesovou sezonu na Valašsku opravdu stylově. S podtitulem Ráj nenechal nikoho na pochybách, že členové Soláně z předpovídaného konce světa strach opravdu nemají.

„Skončíme v ráji,“ přiťukávali si postupně hosté u baru Na konci světa. K dispozici jim byly známé pochoutky avšak s tajemnými názvy.

Návštěvníci do sebe statečně klopili svěcenou vodu, pozvedali číše s douškem svaté Lucie či ruměncem svatého Františka. Nechyběl však ani vatikánský guláš, rájská polévka, poslední pomazání ani černé svědomí.

Mezi lidmi poletovali v nemocniční kazajky odění andělé, mnozí však na ples zavítali v krojích. „Tohle je snad jediný ples, kdy nemusím vymýšlet, co složitého na sebe,“ usmívala se jedna z příchozích Lucie Janotová.

Organizátoři celou akci promysleli do posledního detailu. Kromě nebesky pojmenovaných pokrmů a nápojů totiž nechyběla ani nástěnka se vzkazy do nebe, zbožnými přáními a hříchy.

Postupem času se tak na lístcích ve tvaru obláčků objevovaly přiznání jako „Nezvedám prkýnko“,„Ve škole jsem opisovala“ nebo „Kudy chodím, tudy hřeším“.

Další vzkazy se omezovaly například jen na šipku na jiný z hříchů a nápis „já taky“. Nebeskou poštou pak lidé posílali psaní s texty „Ať si mě konečně vezme,“ nebo „To súsedové BMW“.

Večer zpříjemňovala cimbálová muzika souboru Soláň, ale také hry a scénka. Ta přihlížejícím představila, jak to vypadá, když jde Valach do nebe a jaké to pro změnu je, když z něj musí rychlým krokem o „pár poschodí níž“.

O tom, že ples je divácky velice oblíbený, každoročně přesvědčuje organizátory i zájem o vstupenky. Lístky jsou vyprodané už v říjnu. Každým rokem lákají pořadatelé na neokoukaný večírek.

„Tentokrát jsme chtěli lidem ukázat to pozitivní, co by je s koncem světa čekalo. Je to ztvárnění představy, jak by vypadal život na druhém břehu pohledem Valacha,“ přiblížil organizační vedoucí folklorního souboru Soláň Pavel Trčka.

Stejně jako ostatní roky, vymýšlejí obvykle členové souboru téma bálu už dlouho dopředu.

O tom, že náplní letošního plesového „mecheche“ bude konec světa, se ale prý dlouho rozmýšlet nemuseli.

„Když všichni říkají, že bude konec světa, spojili jsme to s rčením, že všichni folkloristi půjdou do ráje a bylo to,“ usmál Trčka.