Program se uskutečnil v Masarykově knihovně ve Vsetíně. Jubilejního desátého ročníku se zúčastnilo více než osm desítek dětí z různých koutů Valašska.

Soutěžící byli rozděleni do čtyř věkových kategorií a jejich práce hodnotila pětičlenná porota složená z pracovnic knihoven v Rožnově pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí a Vsetína. Pátým porotcem byl ředitel vsetínského Azylového domu pro matky s dětmi Michal Trčálek.

Asi největšího potlesku se dočkal domácí Martin Plaček ze vsetínského Masarykova gymnázia, který měl v publiku nejvíce příznivců. „Příběh vypráví o partě kamarádů, kteří cestují časem do budoucnosti. Tam se setkávají se spoustou zajímavostí, jako například s letobusem,“ přiblížil mladý autor svoji povídku. V jeho fantazii se vsetínský zámek v roce 2107 pyšní titulem památka UNESCO a učebny Masarykova gymnázia jsou standardně vybaveny 3D projektory.

Radostí se netajila ani Kristýna Žitníková ze Základní školy v Rožnově pod Radhoštěm, která zvítězila v kategorii prvních až šestých tříd. „Z první ceny mám velkou radost, byla to moje první literární soutěž,“ svěřila se školačka.

O zpestření se postaral dětský taneční soubor Smolík, který uvedla ředitelka Masarykovy knihovny Helena Gajdůšková. Připomněla, že také letos vítězné práce z okresního kola postupují do kola krajského.

Hostem programu byla místostarostka Vsetína Iveta Táborská, která sama odrecitovala jednu z vítězných básní. (mk)

Vítězové jednotlivých kategorií.

PRÓZA:

První až třetí třída – Kristýna Žitníková, Rožnov pod Radhoštěm

Čtvrtá a pátá třída – Karolína Sedláčková, Branky

Šestá a sedmá třída – Martin Plaček, Vsetín

Osmá a devátá třída – Veronika Špalková, Valašské Meziříčí

POEZIE:

První až třetí třída – Lucie Svobodová, Choryně

Čtvrtá a pátá třída – Monika Marková, Branky

Šestá a sedmá třída – Silvie Mizerová, Zubří

Osmá a devátá třída – Marie Hrušková, Loučka

KOMIKS:

Zdeněk Dvořáček, Vsetín

DRAMA:

Šestá a sedmá třída – Karolína Mozková, Vsetín

Osmá a devátá třída – Lucie Lukášová, Vsetín