Osmačtyřicátý ročník mezinárodního folklorního festivalu opět přilákal do přírodního kulturního areálu davy lidí. 

Pořadatelé se letos potýkali s nebývalými problémy.

„Ve středu ráno, v den začátku festivalu jsme se dozvěděli, že nepřijede souboru z Gruzie. Pak dorazili rumunský soubor ochuzený o dvacet členů a to samé nahlásili slovenští folkloristé. Všechny organizační záležitosti spojené například s už objednaným ubytováním a stravováním jsme ale zvládli,“ řekla s úsměvem předsedkyně pořádajícího sdružení Andrea Čalová.

Na Gruzínce se těšil i Pavel Mladý ze Vsetína. Sám Gruzii navštívil v roce 1999 a obdivuje její bohatou historii a kulturu.

„Je to nádherná země. Jejich folklor má hluboký záběr. Moc mě mrzí, že tu letos nejsou,“ netajil zklamání Mladý.

Pořadatelé se potýkali nejen s nepřítomností Gruzínců, který nepřijel kvůli organizační chybě Gruzínské folklorní asociace.

„Indickému souboru se na letišti ztratil největší buben. Prohlásili, že bez něho nevystoupí. Naštěstí se našel a v pátek večer ho doručil kurýr do Liptálu,“ oddechla si za pořadatele Miroslava Jakubová. 

Členové indického souboru nakonec s velkým úspěchem předvedli své umění a to dokonce za účasti indického velvyslance, kterého měli organizátoři tu čest v Liptále přivítat. 

Zatímco soubor z Kostariky vystoupil během turné v Ostravě, ve Zlíně a Liptále, Indové přiletěli jen kvůli Liptálským slavnostem.

„Loni jich tu bylo pět. Ostatní dostali reference a letos přijeli v plné parádě. Navíc si moc pochvalují slivovici a frgály,“ prozradila Jakubová. 

Nejen slivovice, ale i meruňkovice a hruškovice učarovala souboru z Kostariky. Na páteční vystoupení v Senince budou ještě dlouho vzpomínat. Dánům zase, podle zákulisních informací, nejvíce chutná naše pivo.

Jeden z nejvýznamnějších festivalů svého druhu v této zemi je ale především o setkávání.

„Úžasní byli Rumuni, kteří tu byli naposledy před třiatřiceti lety. Zase se tu potkali kamarádi, které spojuje folklor,“ netajila nadšení Miroslava Jakubová.

Jedním z vrcholů letošních Liptálských slavností bylo historicky první společné vystoupení souborů Jasénka, Vsacan a Lipta. „To je něco, co jsme ještě neviděli. Na podiu se objeví až osmdesát účinkujících z místních souborů, kteří spolu nikdy nevystupovali,“ podotkla Andrea Čalová. 

Pořadatelé nezapomněli ani na ty nejmladší, kteří budou za pár let možná prezentovat folklor po celém světě. V pořadu Od malůšat po staříčky se kromě nejmenších představili i dospělé soubory z blízkého i vzdálenějšího okolí a ze Slovenska.

I přes vyskoké teploty bylo hlediště už v odpoledních hodinách téměř zaplněné. Cestu sem si našel i Milan Jakubkovič ze Vsetína.

„Atmosféra je tu úžasná. Zahraniční soubory vynikající. Můžeme vidět i jiné kultury a na tanečnících je vidět, jejich zaujatost. Chtějí předvést své umění a zvyky a to se mi moc líbí,“ zhodnotil Jakubkovič.