SLEDUJEME 5. ročník přehlídky Divadelní Vsetín

Přehlídku Divadelní Vsetín otevřou představením Nikdo není dokonalý aneb polib tetičku herci Divadla Chaos z Valašské Bystřice. „Původem anglická hra je o nesmělém spisovateli Leonardovi, který žije v bytě s pubertální dcerou a svérázným otcem. Leonard pod ženským pseudonymem tajně píše knihu, aby si přivydělal," naznačila základní zápletku režisérka souboru Chaos Bohumila Bitalová.

Děj se nečekaně zamotá, když se připravovaná kniha zalíbí ve feministickém nakladatelství a nakladatelka se rozhodne ji vydat. „Jde o veselohru, kterou jsme letos představili mimo jiné také v Zubří či Zašové. Doposud se lidem líbila a bavili se při ní," prozradila Bitalová.

Chaos už Vsetíňané znají

Soubor Chaos se na přehlídce Divadelní Vsetín představil už loni. Herci se na letošní další účast už těší. „Mimo jiné je to postupová soutěž, kde můžeme získat poznatky od skutečných profesionálů. A ve Vsetíně nehráváme, těšíme se proto také na vsetínské publikum. Pokud lidé přijdou a zatleskají nám, budeme rádi," doplnila Bitalová. Logo Divadelní Vsetín.

V pátek dopoledne se diváci mohou těšit na představení Louskáček v podání souboru ze vsetínské Základní, Mateřské a Praktické školy Turkmenská. Jako herci se představí učitelé a asistenti s dětmi s mentálním či pohybovým postižením, autismem a podobně.

Představení vzniklo ve vyučovacích hodinách v předmětech dramaterapie, hudebně pohybová výchova, čtení a pracovní výchova. Souboru už s ním letos jednou Lidový dům ve Vsetíně vyprodal. „Program vznikl na konci minulého školního roku. Přes léto se utvořila představa, v září jsme zkusili, co děti zvládnou, a podle toho vytvořili choreografii," řekla při té příležitosti režisérka představení Kristýna Machalcová ze ZŠ Turkmenská.

Manželský poker přitáhne diváky v pátek

Páteční večer bude patřit domácímu Divadlu v Lidovém domě, které se o přízeň poroty bude ucházet se svou letošní úspěšnou novinkou Manželský poker. „I tato komedie se zatím nese ve znamení velkého diváckého zájmu, stejně jako v předchozích sezónách Světáci a Limonádový Joe," připomněla Renata Trličíková ze souboru Divadla v Lidovém domě, jež je zároveň pořadatelem vsetínské přehlídky.

V sobotu dopoledne se porotě a divákům představí mladý soubor Haleny z Halenkovic. „Existuje od září 2015 a tvoří jej mladí nadšenci, kteří si chtěli vyzkoušet něco nového a nebojí se udělat si legraci tak trochu i sami ze sebe," popsala Renata Trličíková. Ve Vsetíně zahrají komedii Mátový nebo citron?, která je jejich jevištní prvotinou.

Odborná porota vybere vítěze do Volyně

Divadelní přehlídku uzavře v sobotu odpoledne premiéra hry Do lesa aneb tak trochu jiná pohádka, kterou nastudovali studenti II. stupně Literárně-dramatického oboru ZUŠ Vsetín. Muzikál, který je určený převážně starším dětem a dospělým, je moderním zpracováním oblíbených pohádek bratří Grimmů.

Výkony herců bude po celou přehlídku bedlivě sledovat odborná porota, která bude následně rozhodovat o postupu některého ze souborů na celonárodní přehlídku ve Volyni. V čele poroty zasedne režisér René Vápeník, dalšími členy poroty budou dramaturgyně Městského divadla Zlín Kateřina Menclerová a divadelní kritik Marcel Sladkowski.

Pátý ročník přehlídky Divadelní Vsetín se uskuteční v Divadle v Lidovém domě ve Vsetíně od 17. do 19. března. Mediálním partnerem je Valašský deník.

Program přehlídkyčtvrtek 17. března
19.00 Nikdo není dokonalý aneb Polib tetičku, DS Chaos Valašská Bystřice
pátek 18. března
10.00 Louskáček, ZŠ, MŠ a Praktická škola Vsetín
19.00 Manželský poker, Divadlo v Lidovém domě Vsetín
sobota 19. března
10.00 Mátový nebo citron?, DS Haleny Halenkovice
15.00 Do lesa aneb Tak trochu jiná pohádka, ZUŠ Vsetín
20.00 Slavnostní vyhlášení výsledků a udělení cen festivalu