Už před polednem bylo kolem skiareálu velmi živo.

Slunečné letní počasí přilákalo na hřeben Javorníků davy lidí z obou stran kopce – ze Slovenska i z Česka. Nejen jako turistickou akci pojaly setkání lidí dobré vůle Monika Bašková a Kristína Lašáková.

„Přijely jsme z Lysé a z Lazou pod Makytou. Hlavně kvůli svaté mši, ale i kulturnímu programu. Máme to blízko a strávíme pěkný den v přírodě,“ hlásí slovenské poutnice, které tady dorazily už počtvrté.

Osmkrát se zúčastnili mše, kterou považují za tradici manželé Kučerovi z Huslenek.

„Tento svátek světíme, jsme tady doma a šli jsme ještě před průvodem, abychom si chytli místo,“ vysvětluje Petr a spokojený výraz utvrzuje, že si to společně užívají.

Manželka Pavlína chválí počasí a vyzdvihuje jedinečnost poutě, která nemá v okolí obdoby.

„Toto setkání je mezinárodní, pokaždé v jiné režii. Jednou je mše česká, podruhé zase slovenská. A k tomu vždycky vyjde počasí, nepamatuju si, že by bylo moc škaredě,“ bilancuje účastnice.

Průvod dorazí za doprovodu Dechové hudby Nový Hrozenkov od Kohútky k dřevěnému kříži, což je asi půl kilometru, za dvacet minut.

Někteří už nedočkavě sedí a netrpělivě očekávají procesí. Farář Jozef Balaj z Lazou pod Makytou promlouvá k davu a připomíná příchod Cyrila a Metoděje před více než jedenácti sty padesáti lety.

„Jejich štafetu víry musíme předat mladým neporušenou, autentickou a pravou,“ zaznívá.

Po modlitbách a zpěvu české i slovenské hymny se přítomní rozcházejí a putují zpátky k chatě. Tam je čeká kulturní program v podobě mezinárodních vystoupení folklorních souborů, dětských folklorních souborů i cimbálovek.

Po cestě se dávám do řeči se spokojenou starostkou městyse Nový Hrozenkov, jednoho z pořadatelů akce, Stanislavu Špruncovou.

„Poprvé jsme dělali toto setkání ještě bez kříže, ten jsme postavili až před jedenácti lety. Užijeme si kulturního vystoupení, které protagonisté odehrají a odtančí jen za občerstvení, pořád se rádi potkáme, všichni starostové i faráři a popovídáme si. Je to zkrátka setkání lidí dobré vůle,“ uzavírá hrozenkovská starostka.