V tomto období mnoho lidí sedí doma u kamen a kouká se na televize, nebo si jen tak zajde na koncert. V průběhu měsíce září byla možnost slyšet v Koordinačním a informačním centru ve Vsetíně řadu zajímavých hudebních vystoupení.

Nestíháme

Pražské duo Nestíháme přijelo, jak už jeho název napovídá, v poslední chvíli. Přesvědčili zvukaře Dušana Trličíka, aby je nezapojoval do aparatury aby mohli hrát naživo před lidmi. Bylo to velmi příjemné vystoupení, do kterého zapojili i diváky koncertu.

Dva kluci, muži, dvě kytary, dvě židle, dvě duše, dva hlasy. Kolik takových dvojic již bylo? Mnoho. Těžko to někdo spočítá. Je tu Petr Ovsenák a Jan Řepka. Jejich hudba má charisma, a to je důležité. Hlasy a vokály vás pohladí a máte pocit, že ty dva kluky, kteří se po koncertu těšili na palačinky, znáte odjakživa.

René Souček


Písničkář ze severní části Moravy nejspíše Frýdecko-Místecka, který už pár let brázdí na folkové scéně, je nenápadný až do chvíle, než vezme kytaru do rukou. Do svého vystoupení vkládá mimo hudby také kus hereckého výkonu a mimiky. Dokáže strhnout při vystoupení na sebe maximální pozornost. Jeho scénou bývají kluby a malé festivalové scény. Jak sám o sobě říká: „Život muzikanta bývá občas krutý a mlha…“

Epy De Mie

Českobudějovická hudební sestava, která dokázala kritikům, že i mladá kapela může mít texty, které si lidé odnáší k ohňům. Nemůžeme se pak divit, že písničky kapely slýcháme společně s hity od bratří Ryvolů, či hity Hop Tropu.

V triu Honza Přeslička, Lukáš Kazík, Lucka Cíchová se rozhodli hrát někdy na počátku roku 2005. Jejich první vystoupení měl být konkurz Zahrady 2005 v Českých Budějovicích. V těchto dnech ale bohužel, nebo bohudík řádily v Čechách chřipkové epidemie a pohltily i ně.

Další již uskutečněné vystoupení na Bohunickém Dřeváku 2005 proto absolvovali značně ohřátí pod názvem Epidemie. Tento název se natolik ujal, že nakonec vzkřísili jednoho zapomenutého francouzského šlechtice: Epy de Mye. (Angličané zkomolili na [ipaj di maj]), který se o ně od té doby láskyplně stará. Jeho jméno přijali za své.

Za sebou mají nejedno vítězství. Například Krtka ze Zahrady v Náměšti na Hané a Portu v Ústí nad Labem (obě ceny jsou z letošního roku 2007) Úspěch na scéně festivalu Muzika Hrádek u Rokycan jim zajišťuje nejen natočení nového CD, ale i vystoupení na dalších festivalech.

Valašský nákyp

Koordinační a informační centrum se podílí na již tradičním festivalu Valašský nákyp. Jeho hlavním a netradičním hostem bude kapela Varttina. Finská wordmusic kapela na Valašsku ještě moc zabydlená není, ale fajnšmekři a hudební lahůdkáři vědí, o čem je řeč.

Po Chicagu, Washingtonu, Hannoveru, Telči, Praze a Českých Budějovicích zakoncertuje také ve vsetínském Domě kultury. Wordmusic je žánr interpetující zmodernizovaný folklor a je tedy něčím, co se logicky dostává do popředí zájmu.

Tři dominantní zpěvačky zpívající finsky, kontrabas, perkuse, buzuki a další nástroje a živelný projev jsou základní prvky kapely, která sklízí úspěchy po celé zeměkouli (uvedl na stránkách Valašského nákypu, Dušan Trličík).