Hráli jsme, asi jako všichni nadšení kytaristé té doby, bigbít, folk i písničky k táboráku,“ nastínil zpěvák a hráč na banjo Martin Dorotík.

Počátky provázela tvorba Jaromíra Nohavici, Karla Kryla, Hop Tropu a Zelenáčů. „Tady už jsme vlastně u country. K tomu jsme se dopracovali postupně,“ upřesnil Dorotík.

Ve zkušebně trávili hodiny týdně

Hrát všechny písně jen na kytary začínalo být podle muzikantů fádní. „Jelikož jsme hráli převážně pod širým nebem, vyměnili jsme kytary za jiné akustické nástroje- kontrabas, banjo a mandolínu,“ dodal muzikant.

Oproti dnešku měli členové Grassbandu na muziku více času. „Trávili jsme mnoho hodin týdně ve zkušebně a učili se ovládat naše hudební nástroje co možná nejlépe. Studovali jsme různé techniky a hledali styl, který by nám nejvíce seděl,“ popsal začátky Dorotík. Tak se kapela dostala k bluegrassu a jakési variantě country blues. „To hrajeme dodnes,“ řekl.

Každá z country kapel, se kterými se Grassband potká, má podle Dorotíka osobitý projev. „Naše krédo je: ať to šlape. Hlavní je, že nás to baví a naše příznivce taky. Proto to děláme,“ vysvětlil.

Nejvíc kapelu oslovuje již neexistující americká kapela New Grass Revival. Z českých kapel jsou to COP a Druhá Tráva. „Máme několik svých písniček. Nejraději ale hrajeme věci od COPu, Modrotisku, Taverny a samozřejmě klasiku od Zelenáčů,“ vyjmenoval Dorotík.

Muziku Grassbandu znají především posluchači z Valašska a nejbližšího okolí. Většinou hrávají na menších festivalech a akcích známých. „Dříve jsme jezdívali po nejrůznějších akcích po celé republice. Nejdál Grassband jako celek hrál v devadesátých letech v Belgii a Holandsku,“ přiblížil Dorotík.

Žádnou převratnou změnu kapela neplánuje. „Chceme si hudbu užívat a radovat se z ní,“ podotkl muzikant. Do budoucna připravuje Grassband pro své fanoušky nové věci. „Zatím to ale není ve stavu na vydání nějakého CD,“ vysvětlil Dorotík.