Konal se tam totiž koncert, kterým pořadatelé kromě státního svátku připomněli také první výročí úmrtí dlouholetého ředitele rožnovského skanzenu, etnografa Jaroslava Štiky. „Koncertem chceme navázat na úspěšný pořad, který už v roce 1984 zpracoval právě Jaroslav Štika,“ poznamenala už před samotnou akcí Milena Bahounková z oddělení programů a propagace muzea.

Pořad dostal název Písně vyprávějí příběhy. Na koncertě se početnému publiku představila cimbálová muzika Jaroslava Čecha se svými sólisty, ženský sbor Polajka z Rožnova pod Radhoštěm a Karlovjanky z Velkých Karlovic. Zazpívali Dušan Holý, Josef Pilát, Karel Rajmic, Laďka Mikuláštíková, Eva Porubová, Jiřina Bolfová a také Terchovská muzika souboru Pupov.

Vystoupili i cimbalista Petr Zetek či výrobce a hráč na lidové nástroje Vít Kašpařík, atmosféru doplnila průvodním slovem Zuzana Vašková. „Tento druh kultury mi naprosto vyhovuje. Folklor a lidová píseň je něco, co mám velice ráda. Hodně se mi líbí třeba slovenské zpěvačky a písně,“ svěřila se divačka Martina Živocká.

Emeritní ředitel Valašského muzea v přírodě Jaroslav Štika zemřel 28. září loňského roku ve svých sedmdesáti devíti letech.

Dlouhá léta pracoval v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV v Brně. Od ledna 1972 nastoupil do funkce ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a na tomto postu setrval sedmadvacet let.

Snažil se především uplatňovat v praxi myšlenku zakladatelů muzea, bratří Jaroňků, na takzvané živé muzeum. Za jeho vedení byl mimo jiné otevřen třetí areál muzea – Mlýnská dolina.

Získal řadu ocenění a vyznamenání, za všechny například titul Rytíř Rumunské republiky. Poslední rozloučení s Jaroslavem Štikou se uskutečnilo v pondělí 4. října 2010 v rožnovském skanzenu. Středeční vzpomínkový koncert finančně podpořila nadace Děti–kultura–sport.