Kinoautomat se stal se hitem světové výstavy EXPO 67 v kanadském Montrealu, ale komunistické úřady v tehdejším Československu jej zakázaly a nadlouho uložily do trezoru. Základem unikátního projektu režiséra Radúze Činčery a scénáristy Pavla Juráčka je film Člověk a jeho dům, na němž se podíleli také režiséři Ján Roháč a Vladimír Svitáček.

Kinoautomat ze zachovaného negativu zrekonstruovala autorova dcera Alena Činčerová se svými spolupracovníky. Loni byl projekt představen v Londýně a od letošního května jej uvádí pražské kino Světozor. O přenos technicky náročného projektu do Valašského Meziříčí se zasloužil filmový producent Milan Kuchynka.

„Celkem sedmkrát se film Člověk a jeho dům v napínavém okamžiku zastaví a diváci pomocí hlasovacího zařízení určí, jak se děj bude vyvíjet dál,“ uvedl organizátor akce Karel Prokeš. Matematicky tak podle tvůrců může mít film celkem 128 konců. „Jaký děj a konec příběhu si odhlasují filmoví fanoušci ve Valašském Meziříčí, to se uvidí dnes večer,“ pozval nakonec za pracovníky M-klubu Prokeš.