Do kina Vatra se tak sjeli příznivci balkánského filmu, kteří ocenili zejména programovou nabídku.

„Filmy z Balkánu se nám líbí. Viděli jsme snímky Před deštěm, Vzhůru nohama a teď se chystáme na Zift,“ pochvalovala si Ivana Kolková z Ostravy, kterou potěšil fakt, že všechny filmy měly české titulky.

Návštěvnice navíc také přiznala, že na vsetínský festival zavítala letos poprvé. „O jeho existenci jsme se totiž dozvěděli teprve před časem,“ doplnila mladá žena.

Nadšení neskrýval ani divák Petr Kolek, který cesty z Ostravy rozhodně nelitoval. „Vsetínský festival všem doporučujeme,“ reagoval návštěvník.

Chválou na adresu filmové přehlídky nešetřili ani ostatní příznivci a filmologové. „Dobrým nápadem dramaturgů bylo spojit makedonský film s evropskými snímky oceněnými na festivalech,“ upozornil Jiří Salvet z Brna, který Makedonii před lety také navštívil. Mladý návštěvník na sebe rovněž prozradil, že ho zajímají historické ságy. „Je to něco jiného než v Uherském Hradišti. Atmosféra je tu komornější,“ dodal Salvet.

Kromě atmosféry si diváci pochvalovali také výběr hostů a ocenili i nabídku kinostánku s občerstvením.

Některé filmy si nenechal ujít ani organizátor festivalu Milan Kostelník. „Myslím, že si každý divák vybere. Mnohé snímky se u nás hrají vůbec poprvé,“ řekl ředitel vsetínského Domu kultury.