Za vysvědčení čeká děti na zámku dárek

Kdy: pátek 29. ledna od 9.00 hodin
Kde: zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Program plný her a zábavy připravují valašští muzejníci pro školáky na pololetní a jarní prázdniny.

Už v pátek od 9 do 16 hodin čeká na děti v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí výroba originálních předmětů z ovčí vlny. „Děti si samy nakramplují vlnu a z ní vyrobí ozdobu k zavěšení, náramek, huňatou ovečku či placku. Navíc se dozvědí vše o tradičním zpracování ovčí vlny," představila páteční program v zámku Kinských programová pracovnice muzea Bohdana Šimčíková.

Děti, které se do muzea přijdou pochlubit vysvědčením, dostanou od muzejníků malou pozornost.

Zajímavý program čeká na dětské návštěvníky zámku Kinských ve Valašském Meziříčí také o jarních prázdninách od 2. do 5. února.

V úterý si děti vyrobí list herbáře a originální květinovou záložku do knihy. Středa bude patřit ptačímu světu a výrobě ptačího krmítka. Školáci se také naučí poznávat malé opeřence, kteří přilétají do krmítek.

Ve čtvrtek malí návštěvníci společně nahlédnou do karpatského pralesa, vymodelují si miniaturní karpatskou krajinu a postaví model dřevěnice. Na pátek pak pracovníci muzea plánují výrobu květinových razítek, magnetů 
a jarních přání. „Kromě tvořivých dílen čekají na návštěvníky rovněž soutěže o zajímavé ceny," dodala Bohdana Šimčíková.

V Rožnově vrcholí sněhové království

Kdy: až do 31. ledna
Kde: areál Campu Sport v Rožnově pod Radhoštěm

Ještě do neděle 31. ledna mohou zájemci navštívit osmnáctý ročník sochařského sympozia Sněhové království, který se koná v areálu Campu Sport v Rožnově pod Radhoštěm. Na příchozí čeká více než desítka soch vytesaných z ledových bloků a sněhu.

Mezinárodní sochařské sympozium se do Rožnova přesunulo v roce 2014 z Pusteven. „Také letos k nám dorazily více než dvě desítky špičkových výtvarníků, jejichž díla se po celý leden těší velkému zájmu veřejnosti," popsal organizátor akce Miroslav Hrabal.

Díky velkokapacitnímu stanu a výrobě ledu v mrazírnách nejsou pořadatelé závislí na počasí. K vidění je nyní celkem šestnáct soch, z toho čtrnáct ledových a dvě ze sněhu. Sněhové sochy vytvářely až čtyřčlenné týmy ze sněhových válců vysokých dva metry o objemu 22 metrů krychlových a hmotnosti 11 tun. „Ledové sochy se tvoří z dvaceti kusů ledových bloků, o celkové hmotnosti více než čtrnáct set kilogramů. Tvoří je týmy dvoučlenné," doplnil Miroslav Hrabal.

Sněhové království bude veřejnosti přístupné do 31. ledna. Mimořádně pak bude Sněhové království otevřeno ještě v sobotu 6. 2. v době konání Masopustu ve Valašském muzeu v přírodě.

V Jezerném připravují zimní den

Kdy: sobota 30. ledna od 10.00 hodin
Kde: u hospody v Jezerném

Do stavby sněhových soch se hodlají pustit o víkendu ve Velkých Karlovicích.

Místní hospoda v Jezerném tu na svém prostranství pořádá v sobotu akci nazvanou Zábavný den pro děti i rodiče. Její součástí se stanou kromě soutěže o nejlepší sněhovou sochu také klání v hodu sněhovou koulí a soutěž O největší kouli. Připraveny jsou ale i další hry a závody a také sněhový tobogán pro jízdu na igelitech. Občerstvení a teplo u kamen je pro všechny účastníky zajištěno. Zábavný den pro děti i rodiče se u hospody v Jezerném koná v sobotu od 10 do 15 hodin.

V Brankách hledají nejlepší slivovici

Kdy: sobota 30. ledna od 16.00 hodin
Kde: sál mateřské školy v Brankách

Valašská domácí pálenka zavoní v sobotu 30. ledna odpoledne sálem mateřské školy v Brankách na Valašskomeziříčsku. Uskuteční se tady šestý ročník braneckého Koštu slivovice.

Vloni při pátém ročníku Braneckého koštu odevzdali soutěžící celkem třicet vzorků. „Soutěžní ochutnávky se může zúčastnit každý, kdo do 29. ledna odevzdá půl litru pálenky v čiré lahvi bez nálepky," upozornila vedoucí kulturní komise Věra Slámová.

Ten, kdo přihlásí do klání vlastní vzorek, stane se zároveň i hodnotitelem. „Startovné činí šedesát korun. V ceně je zahrnuto pohoštění a pořízení věcných cen," dodala Věra Slámová. Vstup do takzvané koštovací komise bez vlastního vzorku pak přijde na 160 korun. „O zábavu soutěžících i diváků se v sobotu odpoledne postará také místní dívčí kytarové duo," poznamenal starosta Branek František Svoboda.

V pořadí šestý Košt slivovice v Brankách začíná v sále Mateřské školy v Brankách 30. ledna v 16 hodin.

Ve Vsetíně bude kouzlit malá čarodějnice

Kdy: neděle 31. ledna v 16 hodin
Kde: Dům kultury ve Vsetíně

Divadelní pohádku Malá čarodějnice nabídnou nadcházející neděli malým divákům a jejich rodičům ve vsetínském Domě kultury. Do světa kouzel a čar je zavedou herci hostujícího Divadla Scéna ze Zlína. Čarodějnici, o které se v pohádce vypráví, je sto dvacet sedm let. Přesto se jí říká malá čarodějnice. „Když pak v utajení vyrazí na rej svých dospělých kolegyň, způsobí tím pěknou polízanici. Nejenom že ji odhalí a za trest seberou létající koště, ke všemu se musí za jediný rok připravit na těžkou zkoušku. Ještě že má mluvícího havrana a spoustu dobré nálady," naznačila zápletku Klára Obručová ze vsetínského Domu kultury.

Pohádku podle stejnojmenné knihy Ottfrieda Preusslera zrežírovala Janka Ryšánek Schmiedtová.

Nabídka ze sousedního regionu

Do zoo v Lešné za vysvědčení zcela zdarma

Kdy: pátek 29. ledna až neděle 31. ledna
Kde: ZOO Lešná

Při příležitosti pololetního vysvědčení nabízí zlínská zoo oblíbenou akci. Každý žák základní nebo střední školy, který předloží letošní pololetní vysvědčení nebo jeho kopii v pokladně zoo, bude mít ve dnech 29. až 31. ledna 2016 (tedy v pátek, v sobotu a v neděli) zajištěn volný vstup do zoo. Navíc na každého školáka čeká malý dárek.

Oslava vysvědčení ve zlínské zoo má dlouholetou tradici a pokaždé se setkává s velkým ohlasem návštěvníků. „V posledních letech nabízíme volný vstup za pololetní vysvědčení bez ohledu na studijní výsledky. Tuto možnost např. během loňské víkendové akce využilo na 470 školáků a studentů," uvedla Romana Bujáčková, vedoucí oddělení marketingu.

Procházku zimním areálem by si návštěvníci neměli nechat ujít. Velkým magnetem je stále Zátoka rejnoků, kde si návštěvníci mohou rejnoky nejen pohladit, ale i nakrmit. Jedinečné zážitky nabídne expozice tygrů ussurijských, ve které kromě samice Tanji a samce Josepha návštěvníci uvidí dovádět hned tři tygří koťata. Do venkovních výběhů však vycházejí také sloni, nosorožci, lachtani, velbloudi, klokani, pandy červené a další exotická zvířata. Naopak teplé příjemné klima nabídne tropická hala Yucatan, pavilon slonů nebo terária. „K dispozici je také restaurace Tyrol poblíž zámku Lešná. Má otevřeno každý den a nabízí občerstvení i teplá jídla," doplnila Bujáčková.

Nabídka na příští týden

Výstava připomene letecké bitvy na moravském nebi

Kdy: čtvrtek 4. února v 17.00 hodin
Kde: Muzeum regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí

Výstavu o leteckých bojích nad územím Valašska a jeho okolí 
v době 2. světové války připravili pracovníci Muzea regionu Valašsko.

Nejen milovníci vojenské historie si mohou od čtvrtka 
4. února v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí prohlédnou části letadel, osobní věci posádek či dobové plakáty. Uvidí také protiletecký kryt.

Unikátní výstava nazvaná Ocelová křídla nad Valašskem posune návštěvníky do časů německé okupace. „Příchozí uvidí fragmenty strojů, které na Valašsku a v jeho okolí havarovaly. Představíme také modely těchto strojů," uvedl kurátor výstavy Samuel Španihel.

Součástí expozice jsou rovněž osobní věci posádek, výbava letadel a předměty protiletecké obrany. „Ve sklepě zámku jsme navíc instalovali protiletecký kryt," dodal muzejník.

Expozici doplňuje dobový tisk, plakáty, informační panely a také zvukový doprovod s autentickými zvuky letadel a poplašných sirén.

Výstavu pořádá Muzeum regionu Valašsko ve spolupráci s Klubem přátel Suchdolu nad Odrou – sekce vojenské historie, Muzeem Novojičínska, Slezským zemským muzeem v Opavě, Muzeem Beskyd ve Frýdku-Místku, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, modeláři z Kelče a Jiřím Rozkopalem.

Zahájení výstavy Ocelová křídla nad Valašskem je naplánováno na 4. února v 17 hodin v meziříčském zámku Kinských. Expozice zde bude k vidění do 22. května.