Jablka vystavují muzejníci v zámku

Kdy: aktuálně až do konce října
Kde zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Výstavu jablek je možné v těchto dnech navštívit v zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Muzejníci ji pořádají u příležitosti světového svátku stromů.

V zámeckých komnatách jsou vystaveny staré a krajové odrůdy jablek. „K vidění jsou tu ale také akvarely jablek z roku 1906. Nakreslil je tehdejší učitel výtvarné výchovy na gymnáziu ve Valašském Meziříčí Karel Fridrich," dodala mluvčí.

Výstavu Staré a krajové odrůdy jablek je možné navštívit v zámku Lešná u Valašského Meziříčí do konce října.

Ve skanzenu vystavují staré i současné odrůdy ovoce a zeleniny

Kdy: aktuálně do neděle 25. října od 9.00 do 16.00 hodin
Kde: Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm

Výstavu ovoce, zeleniny, obilovin a dalších plodin pěstovaných na Valašsku si mohou v těchto dnech prohlédnout návštěvníci Janíkovy stodoly v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Každoroční časově omezená expozice nazvaná Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex potrvá do neděle 25. října. Otevřená je každý den vždy od 9 do 16 hodin.

Výstavu připravují pracovníci zemědělského oddělení muzea. Představuje výpěstky zemědělství z minulosti a ze současnosti. „Pravidelně jsou k vidění odrůdy ovoce, okopanin a obilovin, které lidé nejen na Valašsku v minulosti pěstovali. Tyto odrůdy a další zajímavosti může návštěvník přímo na místě srovnávat s odrůdami současnými, které v poslední době dobývají český zemědělský trh," přiblížil ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruš.

Většinu vystavených vzorků plodin ze skupiny takzvaných starých odrůd vypěstovali pracovníci muzea přímo v areálu Valašské dědiny jako součást dlouhodobého programu Zachování starých a krajových odrůd zemědělských plodin. Na expozici spolupracují také Český zahrádkářský svaz a řada firem.

Součástí Valašského hortikomplexu bude v neděli od 10.30 hodin přednáška Miroslava Přasličáka na téma Pěstování jabloní v malých zahrádkách. Uskuteční se v konferenčním sále budovy Sušáku.

Odhalení pomníku Josefa Sousedíka na Slavíně 

Kdy: sobota 24. října v 10.30 hodin
Kde: Valašský Slavín, Rožnov pod Radhoštěm 

Rožnov pod Radhoštěm, Vsetína – Vynálezce, vlastenec, odbojář a také někdejší vsetínský starosta Josef Sousedík má svůj náhrobek na Valašském Slavíně v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Jeho slavnostní odhalení se uskuteční v sobotu 24. října v 10.30 hodin. Původně plánovaný odpolední termín bylo nutné z technických důvodů na tento dopolední čas přesunout. (více čtěte ZDE)

Ve vsetínském Domě kultury budou vyučovat židovské tance

Kdy: v sobotu 24. října od 15.00 hodin
Kde: Dům kultury ve Vsetíně

Ženy a dívky se mohou v sobotu odpoledne ve vsetínském Domě kultury naučit židovské tance. Zkušenosti jim předá lektorka těchto tanců Gita Vyleťalová.

Výuka se uskuteční v klubovně číslo 3. „Její součástí bude také povídání o historii, hudbě, svátcích, smyslu a náplni tanců," upozornila Klára Obručová z Domu kultury Vsetín.

Návštěvnice kurzu se během semináře dozví například také o židovském svátku sukot, který se slaví 28. září po dobu sedmi dní. „Je oslavou sklizně úrody a patří k nejradostnějším židovským svátkům," prozradila Klára Obručová.

Pro případné zájemkyně o návštěvu semináře platí, aby si s sebou vzaly delší sukně nebo šaty, tričko, ručník a měkkou obuv. Kurz stojí 100 korun, uskutečňuje se za podpory Církve bratrské Vsetín – Jasenka. Začíná ve vsetínském Domě kultury v sobotu od 15 hodin.

Ve Študlově zahrají muzikanti benefici pro Moničku

Kdy: sobota 24. října
Kde: Študlov

Benefiční den pro Moničku pořádají v sobotu odpoledne ve Študlově. Příchozí se mohou těšit na vystoupení několika kapela a další doprovodný program.

Cílem akce je nashromáždit co nejvíce finančních prostředků pro Moniku Geršlovou, jeden a půl roční dívenku, která se narodila s vrozenou vývojovou vadou mozku. „Potřebuje zdravotní a stimulační pomůcky. Finančně nákladné jsou i léčebné pobyty a výlohy, které nehradí zdravotní pojišťovna," řekla za pořadatele benefičního dne Jana Šerá.

Program ve Študlově začne ve dvě hodiny a potrvá až do nočních hodin. Vystoupí děti z místní mateřské a základní školy, v hudební části odpoledne se představí Pavel Mana, kapely Adorare, Docuku, Sombreros, My Revolution či Tabáskova Partyja, nebo soubor Dúbrava s cimbálovou muzikou Lidčan. Večerní zábavu si vezme na starosti DJ Chosé.

„Kromě toho si odpoledne zájemci budou moci zajezdit na koni, pro děti bude připravený skákací hrad, malování na obličej, horolezecká stěna i výtvarná soutěž Obrázek pro Moničku a další," vyjmenovala Jana Šerá.

Benefiční den pro Moničku začíná ve Študlově v sobotu ve 14 hodin.