O souboru by se dalo prohlásit, že je rodinný. Dva bratři a čtyři sestry spolu vystupují už dlouhá léta. O lásce k tanci i vášni, kterou Cikne Čhave pohybem vyjadřuje, promluvila vedoucí souboru Veronika Kačová.

Kdy váš soubor Cikne Čhave vznikl?

Vznikl už před jedenácti lety, pod vedením mého otce Viktora Kača. Jsme muzikantská rodina, členové souboru jsou sourozenci. Se sestrami tančíme, bratři nás doprovázejí na hudební nástroje.

Jak dlouho se tanci věnujete?

Od dětství. Hudební talent se u nás dědí. Máme to v krvi a taky tak žijeme. Hudba nás naplňuje a dává životu smysl.

Inspiruje vás ve tvorbě a vymýšlení choreografie někdo?

Na světě je mnoho úžasných tanečních souborů, my jsme ale nikdy nikoho nenapodobovali. Choreografii si vymýšlíme samy. Každá z nás dává do tance kus sebe. Tím se náš tanec stává srozumitelným a zároveň je plný energie a emocí.

Jaké publikum máte při vystoupení nejraději? Živé, fandící, nebo třeba pozorně sledující?

Nejlepší je kombinace živého a sledujícího publika. Nezáleží nám na barvě pleti nebo věku. Chceme lidem přiblížit náš romský folklor. Předvést jim náš tanec a zpěv, bez ohledu na národnost nebo pohlaví.

Spolupracujete s nějakými dalšími skupinami ať už tanečními nebo hudebními?

Často nás doprovází naše hudební cimbálová kapela, která je složená ze studentů Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

V minulosti jsme tancovali například za doprovodu mladého romského houslisty Marka Balogy. Vystupovali jsme také s rumunským souborem Romafest, světově uznávanou kapelou z Francie Gipsy King nebo například s proslulou kapelou Bengas.

Iveta Barabášová