* 1.11.1936 + 4.9.2014

S Jardou se znám od svého působení ve Zbrojovce Vsetín od roku 1980, kde vytvářel kresby do katalogů součástek a náhradních dílů pro tkací a tryskové stavy. Již tehdy mne zaujal a překvapil svými kresbami, byť tehdy "jen" technických nákresů, které byly podány v přesné 3D perspektivě.
Proti své vůli vyučenému zámečníkovi neposkytuje řemeslo dostatečnou satisfakci, uchyluje se tedy k umělecké tvorbě. Jakožto autodidakt se zajímá o keramiku. Jaroslav Vrána je vsetínský rodák, jehož nehynoucím motivem vedle turbín , řek, potoků a lesů je i město. Galerijní prezentace je pro něj pohyblivým svátkem, naposledy byly jeho práce zastoupeny na výstavě absolventů vsetínské průmyslovky. Své zkušenosti s výtvarnými technikami předává dalším generacím ve výtvarných kroužcích. (Z představení autora na jeho první a zároveň poslední samostatné výstavě v Galerii Stará radnice ve Vsetíně.)

Chtěl bych mu vzdát alespoň touto cestou svůj hold, věnovat mu vzpomínku a hlavně připomenout lidem, že si mnohých za života nevážíme a nevšímáme, ač žijí a tvoří mezi námi…