Ve vzduchu se od rána míchaly vůně medoviny a zabijačkových specialit, na něž se tvořila dlouhá fronta. „Podáváme vařený podbradek, játra a další zabijačkové speciality,“ přiblížil řezník Michal Ritter. Spolu s kolegy také připravil jitrnice pro už tradiční soutěž v jejich pojídání.

Své prvenství měl letos obhájit šampion Františel Šťastný ze Semetína. Také letos nenašel přemožitele a bezkonkurenčně zvítězil. „V limitu zvládl dvanáct kusů.

Soutěž byla letos zajímavá i tím, že se jí poprvé zúčastnily dvě ženy,“ uvedl ředitel soutěže Karel Potocký. S úsměvem si postěžoval, že ani tentokrát na něj nezbyla jediná jitrnice: ty, které nesnědli soutěžící, stačily prý rychle zkonzumovat porotci.

Se shodným počtem deseti jitrnic se o druhé místo podělili Jiří Kopecký a Antonín Kusák z Hovězí. Osm zkonzumovaných jitrnic pak stačilo na třetí místo Dušanovi Zápalkovi z Huslenek.

S chlapským apetitem letos poprvé soutěžily také dvě odvážné ženy. „Já jsem z Loun a kamarádka Lenka přijela z Havířova. Loni jsme se jen dívaly, teď jsme si to chtěly vyzkoušet,“ prozradila soutěžící Lucie Walterová.

O dobrou pohodu se od rána starala dechová hudba Hověžanka, ve vestibulu zase vyhrával dětský folklorní soubor Jaloveček. Sál v kulturním zařízení patřil hlavně řemeslníkům, mezi nimiž nechyběli ani známí řezbáři.

Část sálu zabraly také členky pěveckého souboru Jasénčanky. Za zpěvu lidových písní předváděly, jak se dříve drhlo peří. „Připravily jsme si směs písní, které se zpívaly při drhlačkách, nechyběly ale ani vánoční a svatební písničky,“ přiblížila umělecká vedoucí souboru Irena Martinková.

„Jsme moc spokojené, v sobotu jsme přímo na jarmarku dostaly nabídku vystoupit na podobné akci v Novém Jičíně,“ doplnila kolegyni manažerka souboru Alena Zdražilová.

Návštěva byla podle pořadatelů i navzdory sychravému počasí větší než loni. „Dostavilo se také více řemeslníků, někteří dorazili i ze Slovenska,“ potvrdila Jana Koňaříková z hovězského obecního úřadu. Domů se však lidé začali rozcházet přece jenom dříve.

„Počasí moc nevyšlo, ale atmosféra tady byla velmi příjemná,“ zhodnotila Jelena Kopcová, která jarmark navštívila poprvé.