Několik desítek stánků a pojízdných prodejen lemovalo v sobotu silnici v centru Ratiboře, kde se konal hodový jarmark. Začal v osm hodin ráno a probíhal až do pozdního odpoledne.

Návštěvníci, které sychravé podzimní počasí neodradilo, měli možnost ochutnat řadu kulinářských specialit i tradiční jarmareční pochutiny od perníkových srdcí, přes valašské frgály, grilovaná kolena či srnčí guláš až po výrobky pekařů a slovenské ovčí sýry. Nechyběla ani horká medovina a svařené víno na zahřátí.

Hlavním bodem programu byla tradiční soutěž o nejlepší klobásu. Protože se sešlo sedmnáct vzorků, měla porota nelehký úkol. Hodnotil se zejména vzhled, vůně a chuť. Porotci, mezi nimiž byl také ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, kterému při hodnocení pomáhala jeho dcera, se úkolu zhostila zodpovědně a s konečným rozhodnutím si dala načas.

„Všechny klobásy jsou dobré, ale já už mám svého favorita,“ prohlásil těsně před koncem hodnocení místostarosta Vsetína Lubomír Gajdušek. Vítězem se nakonec stala klobása, kterou do soutěže poslalo Zemědělské družstvo Sedlnice před vzorkem z Masného průmyslu Krásno.

O hudební doprovod se celou jarmareční sobotu staraly dechovky Polančanka a Modrá kapela. Pro děti byly připraveny kolotoče, houpačky a jiné pouťové atrakce. „Počasí nás sice zradilo, ale i navzdory tomu si k nám našlo cestu dost lidí,“ pochvalovala si starostka obce Jiřina Sklenská.