Jeden z těchto koncertů bude v sobotu večer v restauraci Harcovna v Rožnově pod Radhoštěm.

Hromosvod vznikl na podzim 1994 jako dětská kapela, postupně se přes různá demo-alba vypracoval až k CD 17 lízátek, které vyšlo na jaře 2004 u Indies Records. „V propagačních materiálech vydavatel označil Hromosvod jako velkou naději českého folk-rocku,“ uvedla ředitelka rožnovské kulturní agentury T-klub Lenka Vičarová.

Další CD skupiny spatřilo světlo světa v květnu 2006, o rok později postoupila kapela do mezinárodního finále Porty. Na konci září minulého roku vyšlo třetí CD Zimní čas, ke kterému se váže i současné koncertní turné. „Hromosvod má za sebou bezmála tři sta koncertů, hraje písničkový folk-rock, který se díky nástrojovému obsazení a aranžérské pestrosti mírně vymyká tradičním proudům,“ popsala Vičarová.

Skupina Jablkoň, která v rožnovské Harcovně s Hromosvodem vystoupí, se na české hudební scéně pohybuje už více než třicet let. Ze tří zakladatelů zůstal v kapele dodnes zpěvák a kytarista Michal Němec, majitel nezaměnitelného basu, téměř výhradní autor hudby a textů. Jablkoň má na svém kontě celou řadu úspěšných samostatných desek, také společné album s Filmovým symfonickým orchestrem či hudbu k filmu Smradi. „Svou dynamickou a experimentální hudbu dává Jablkoň, kromě klasických kytar, baskytary, saxofonu a svérázné bicí soupravy, na odiv i prostřednictvím nejrůznějších trubek, hustilek, cinkátek a jiných kovových předmětů,“ přiblížila Vičarová.

Společný koncert kapel Hromosvod a Jablkoň začíná v Harcovně v Rožnově pod Radhoštěm v sobotu v osm hodin večer.