Podkrovní místnost v bývalé krásenské radnici připomíná bludiště. Kam se člověk podívá, spatří ručně malované divadelní dekorace, dřevěné sochy a loutky.

Další loutky a zarámované fotografie čekají ve starém lodním kufru, až je někdo pověsí na stěnu. O patro níže výtvarník črtá do bloku návrhy kartonových vitráží, zvukař se sluchátky na uších dolaďuje v notebooku zvukovou kulisu. Do premiéry nezbývá mnoho času…

„Nebude to výstava ve stylu Pojďte se podívat, nýbrž instalace, která návštěvníky vybídne, aby se vystavených předmětů dotkli, pohráli si s nimi, nechali se jimi okouzlit a tohle setkání si užili,“ říká dramaturg, výtvarník a herec Matěj Forman o připravované expozici s názvem Imaginárium.

Neobyčejné panoptikum otevírá bránu do světa fantazie, umění a řemesla, který z našeho života pozvolna mizí. A tak se nepotřebnými stávají i tyto exponáty.

Nebýt nápadu bratří Formanů, mnohé včetně kulis z Národního divadla by skončily v ohni nebo na smetišti. Nejenže dále rozdávají radost a tříbí naši představivost, ale přičiněním více než desítky spolupracujících výtvarníků se jejich kolekce stále rozrůstá.

„Dnes už je tak bohatá, že souběžně pořádáme výstavu také v Příbrami. A i když tam ukazujeme úplně jiné věci a v odlišném prostředí než tady, stále máme co nabízet,“ hrdě vypráví Forman.

V uplynulých deseti letech jejich Imaginárium v různém rozsahu a aranžmá procestovalo kus světa. Jen loňské turné zahrnovalo Francii, Itálii a Dánsko.

Návštěvníci Vrtule – světa her a poznání si sochy, loutky a divadelní dekorace mohou poprvé osahat při vernisáži, která proběhne tuto sobotu v 15 hodin, a poté až do 9. května.

„Snažíme se, aby zdejší prostor byl hravý, děti se mohly exponátů dotýkat a hrát si s nimi. Imaginárium je přesně ten druh instalace, který tuto myšlenku naplňuje,“ je přesvědčen vedoucí Ivo Skoček, jenž začal o výstavě uvažovat před rokem.

„Byla to jenom otázka termínu, kluci jdou těmto věcem naproti,“ pochvaluje si vzájemnou spolupráci Skoček.