TÉMĚŘ 750 SNÍMKŮ

Knižní novinka obsahuje téměř 750 fotografií.

„Nejstarší snímky pochází z doby kolem roku 1865. Ty nejnovější jsou naopak z osmdesátých let minulého století. Zachycují oblast historického Valašského Meziříčí a Krásna. Kniha je rozčleněná po jednotlivých ulicích,“ představil obsah publikace Petr Zajíc, jeden ze spoluautorů.

Zdaleka ne všechny obrázky do knihy dodali autoři. Některé snímky pocházejí ze sbírek Muzea regionu Valašsko, Valašského muzea v přírodě v Rožnově a také od jednotlivců.

„Pravda je, že jsme posbírali tolik materiálu, který by vystačil i na vydání dalšího dílu,“ přiznal další z autorů Jindřich Zeť. Cílem tvůrců je nabídnout čtenářům nejzajímavější historické části: zmizelé Meziříčí a Krásno. Okrajově kniha zachycuje výstavbu sídlišť.

„Chtěli jsme spíše ukázat to, co ve městě bylo před ní,“ vysvětlil Petr Zajíc.

MIZÍ PO DESÍTKÁCH

Kniha se v turistickém informačním centru prodává od poloviny ledna za 350 korun a několik desítek výtisků už našlo své majitele.

„V minulosti vyšlo knih s podobnou tématikou několik. Snad každá z nich musela být pro velký zájem dotištěna. Valašské Meziříčí objektivem času je navíc ryze obrázková kniha bez zbytečně dlouhých textů. Věřím, že po ní bude velká poptávka,“ myslí si místostarostka města Yvona Wojaczková.

Křest knihy se koná v úterý 12. března v 17 hodin. Uskuteční se ve freskovém sále Muzejního a galerijního centra.