„Hlavním organizátorem je Actea, společnost pro přírodu a krajinu. Ale za to, že se celá soutěž může uskutečnit, vděčíme spolupráci s obcí Velké Karlovice, Karlovským muzeem, se Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy a organizací Salamandr,“ poděkovala hned na začátek sobotní vernisáže za pořadatele Kateřina Kočí.

Vernisáž pochválil i zasloužilý fotograf a autor výstavy Fotografická ohlédnutí Beiger. „Jsem příjemně překvapen mimo jiné tím, že jsem na tu výstavu nemusel ani sáhnout, což u nás v Jablůnkově nebývá zvykem,“ podotkl devětašedesátiletý fotograf.

O svých fotografiích se nechtěl zmiňovat. „Ty by měly mluvit samy za sebe. Fotografie je médium, které nepotřebuje tlumočníka,“ nastínil Beiger.

Fotografování celkově je pro muže z Jablůnkova droga, které propadnul. „Fotografování slouží k lepšímu poznání světa – lidí i sama sebe,“ uvedl fotograf.

Poté už nastal čas na vyhlášení vítězů jubilejního ročníku Valašské krajiny. Na prvním místě se umístil fotograf František Novotný. Jako druhý nejlepší cyklus snímků byl vyhodnocen výtvor Bedřicha Randýska. Třetí místo vybojoval Petr Stolář.

Výstava cyklů fotografií vítězů i Gustava Beigera mohou zájemci zhlédnout v Karlovském muzeu až do konce října.