První vyznavači uvedených hudebních stylů se začali v areálu scházet před čtrnáctou hodinou. S jejím úderem pak příchozí krátce přivítal starosta Halenkova Jiří Lušovský a hlavní organizátor a moderátor odpoledne Petr Fohler.

Hned poté už přišla ke slovu muzika. Nepopulární roli kapely, která zahajuje festival, na sebe vzali muzikanti z domácí halenkovské skupiny Nová míle. Také jejich zásluhou mimo jiné před rokem festival Trampské léto vznikl. „Chtěli jsme navázat na tradici, kterou v Halenkově kapely hrající country mají,“ vysvětloval jeden z důvodů, proč na valašské hudební scéně přibyl nový festival, frontman Nové míle Oldřich Šulák.

Netajil se tím, že se muzikanti nechali inspirovat jiným valašským country festivalem, Starým dobrým westernem, který se každoročně koná na Bystřičce. „Jen ten náš chceme dělat menší a spíše pro amatérské kapely,“ poznamenal Šulák.

Po úvodním vystoupení Nové míle si o divácký potlesk řekli dobře zvládnutým bluegrassem muzikanti z karolinské kapely Grassband. Na pódiu se poté vystřídaly kapely Druhá míza a Druhý dech, Blue Stones, Šíny či Domino.

Že se další country festival může na Valašsku uživit, se potvrdilo už vloni, kdy do Halenkova dorazilo tři sta diváků. Také letos se příznivci country nenechali odradit nepříznivým počasím a do areálu jich dorazilo několik desítek.

Festival Trampské léto nabídl divákům také několik zajímavých zpestření. Jednou z nich byla možnost ochutnat a zakoupit si alkoholické i nealkoholické drinky, které přímo v areálu míchal zkušený barman Luizy. „Nejsilnější drink dostal pojmenování Valašská střela. Obsahuje čtyřicetiprocentní slivovici,“ prozradil barman.

Další zajímavostí byl elektrický býk, na kterém si mohli návštěvníci vyzkoušet svou sílu a výdrž. „Myslím, že tato atrakce simulující rodeo ke country patří,“ vysvětlil hlavní organizátor festivalu Petr Fohler. Pro odvážlivce vyhlásil také soutěž. „Po celý den mohou lidé zkoušet, jak dlouho se na býku udrží. Držitele nejlepšího času odměníme malou bečkou,“ prozradil Fohler.

Organizátoři už mají plány i do příštího roku. Není vyloučeno, že festival rozšíří na dva dny. „Letos jsme museli šest kapel odmítnout,“ odůvodnil Fohler. Zdůraznil, že Trampské léto určitě zůstane zaměřeno na amatérské kapely. „Chceme je tímto podporovat a dát jim možnost dostat se před početnější publikum,“ uzavřel Fohler.