SLEDOVALI JSME Divadelní Vsetín 2016

Devítiletý Dan Škrabal se těšil na vystoupení souboru Haleny z Halenkovic, i když zkušeně připustil: „Takové hry už s bratrem známe. Často jezdíme na divadelní představení." Z Babic přijeli kluci do Vsetína na festival s rodiči. Jejich maminka Renata už prozradila víc: „Manžel je ochotník. Jezdíme s ním hodně. Měla jsem vždycky ráda divadlo. Nejdřív jsem jezdila na profesionální představení, ale díky manželovi teď navštěvuji spíš amatérská představení," uvedla a přidala svůj postřeh: „Možná mě takové divadlo přitahuje víc než profesionální. Myslím si, že hraní víc prožívají a víc do toho dávají."

Přišlo přes 900 návštěvníků

Diváků, které třídenní festival přilákal, ale byly stovky. Organizátory potěšilo, že příznivců každým rokem přibývá. Už v sobotu odpoledne si byl režisér a vedoucí Divadla v Lidovém domě Pavel Rejman jistý, že padne rekord. „Jde o ročník rekordní v počtu diváků, vypadá to, že se dostaneme asi na 900 návštěvníků," uvedl Rejman. „Zaujalo mě představení, které odehráli herci z Halenkovic, to bylo perfektní. Pak byl výborný Louskáček. Hrály ho děti z Praktické a Mateřské školy Turkmenská ze Vsetína. Lidé plakali, byl to super zážitek," dodal.

Přehlídku zahájil ve čtvrtek večer divadelní soubor CHAOS z Valašské Bystřice divadelní hrou Nikdo není dokonalý aneb Polib tetičku. Páteční večer patřil domácímu Divadlu v Lidovém domě, které se o přízeň poroty ucházelo svou letošní úspěšnou novinkou Manželský poker. V sobotu dopoledne se porotě a divákům představil už zmiňovaný divadelní soubor Haleny z Halenkovic s komedií Mátový nebo citron? Přehlídku zakončila v sobotu odpoledne premiéra hry Do lesa aneb Tak trochu jiná pohádka, kterou nastudovali studenti II. stupně literárně-dramatického oboru ZUŠ Vsetín.

Letošní ročník třídenního festivalu Divadelní Vsetín byl ve znamení konverzačních komedií. „Každá je trošku jiná. Myslím si, že se povedlo představení místního souboru. Cením si také vystoupení dětí s postižením ze školy Turkmenská, protože tohle má smysl. Lidí, kteří program připravili, si nesmírně vážím," uvedla dramaturgyně Městského divadla Zlín Kateřina Menclerová. Stejně jako před ní Pavel Rejman ocenila představení Louskáček v podání souboru ze ZŠ, MŠ a PŠ Turkmenská. Herci souboru jsou učitelé a asistenti s dětmi s mentálním či pohybovým postižením, autismem i jinými handicapy.

Herci z Lidového domu nadstandard

Členka poroty Menclerová upozornila také na schopnosti místních herců: „Mám ráda vsetínský soubor. Amatérské divadlo je mi sympatické díky lidem, kteří ho dělají," doplnila. Zároveň označila kvalitu Divadla v Lidovém domě jako nadstandardní.

Celkem změřilo své síly na 5. ročníku přehlídky Divadelní Vsetín 2016 pět neprofesionálních divadelních souborů. Výsledky byly vyhlášeny v sobotu večer. „Na národní přehlídku do Volyně, která se koná v květnu, dostali doporučení studenti literárně- -dramatického oboru základní umělecké školy," uvedla koordinátorka festivalu Renata Trličíková. Byly uděleny i ceny Divadlu v Lidovém domě, čestné uznání za roli nebo za režii. „Je to spíš o sdílení a radosti z divadla než o poměřování sil," poznamenala Trličíková.

V čele odborné poroty, která rozhodla o postupu na celonárodní přehlídku ve Volyni, zasedl režisér René Vápeník, dalšími členy poroty byli Kateřina Menclerová, dramaturgyně Městského divadla Zlín, a divadelní kritik Marcel Sladkowski.

Autor: TÁŇA MARKOVÁ