O víkendu odstartoval v Napajedlech 51. ročník Divadelního festivalu ochotnických souborů. Dle čísla ročníku je zřejmé, že první se konal v roce 1958. „Původní záměr byl, že půjde o jednorázovou akci, ale díky obrovskému zájmu diváků se tento festival stal tradicí a to nejen pro napajedelského diváka,“ informoval organizátor akce Antonín Přikryl.

S myšlenkou na uspořádání přišel před 51 lety Oldřich Gazda a za nezištné spolupráce s dalšími tehdejšími členy Klubu kultury se zrodila tato akce. „Samozřejmě že byly ročníky úspěšné, úspěšnější, a také horší. A to nejen z pohledu návštěvnosti. Ale to je život,“ zavzpomínal Přikryl. Za svou historii se festival dostal do podvědomí široké veřejnosti a svým významem rozhodně přesahuje region Napajedel. Některými je dokonce nazýván Moravským Hronovem.

V předcházejících ročnících mohlo více, než sto tisíc diváků zhlédnou kolem 350 divadelních inscenací. Festival v posledních letech sleduje mnoho ochotnických souborů. „I letos musela festivalová komise vybírat z dvacítky přihlášených her těch sedm vyvolených,“ řekl Přikryl.

Letošní ročník je obohacen o účast slovenského zástupce, kterým je divadelní soubor ochotníků z Borského Mikuláše. Jelikož komise prováděla výběr na základě všech dostupných informací o jednotlivých souborech, jistě bude program festivalu pestrý, zajímavý a co do výběru her a souborů, určitě kvalitní.

Celá akce potrvá až do pátku. Soubory vystoupí v divadelním sále Klubu kultury a každé představení začne o půl osmé večer. Předprodej vstupenek je v knihovně Napajedla a samozřejmě také před začátkem každé hry.