Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě slaví letos 90. výročí svého založení. Pracovníci muzea nabídnou příchozím více než čtyři desítky kulturních a zvykoslovných pořadů a akcí.

Rožnovské slavnosti, vyvrcholení oslav

Stěžejní akcí roku bude festival Rožnovské slavnosti. Uskuteční se v polovině léta. Devadesáté výročí připomene také připravovaná výstava či odborná konference.

Logo 90 let Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.Základní struktura pořadů vychází ze zvykoslovného či kalendářního roku. „Návštěvníci se ale mohou těšit nově na více koncertů či divadelních představení na půdě muzea," řekla mluvčí skanzenu Petra Valíčková.

V nabídce nechybí tři každoroční festivaly Rožnovská valaška, Romská píseň a Jánošíkův dukát. Jedním z nosných programů v roce 2015 a jeho pomyslným vrcholem však bude 38. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. „Ty byly v roce 1925, tedy v roce založení muzea, prvním pořadem, který se na zdejší půdě při slavnostním otevření uskutečnil," připomněla Petra Valíčková. V roce 1925 se slavnosti konaly pod názvem Valašský rok. Letošní Rožnovské slavnosti budou čtyřdenní, potrvají od 3. do 6. července.

Novinka: filmy o starém Valašsku

Novinkou, na kterou se také lidé v roce jubilea mohou těšit, bude promítání filmů zachycujících staré Valašsko. Vedení muzea je plánuje na poslední zářijový prodloužený víkend. „Filmy se podařilo dohledat a zapůjčit Národním filmovým archivem v Praze," prozradila.

Nejen milovníci historických filmů se mohou těšit na čtyři snímky. Budou to dokumentární filmy Valašský rok 1925 a Beskydy z roku 1937. Dalším bude hraný film Pohádka svatojánské noci z roku 1981 a posledním je hraný film Děvčica z Beskyd z roku 1944.

Tradiční řemesla i vzpomínka na lázně

Po letech se do programové nabídky skanzenu letos vrací Lázeňský výlet. V polovině července přinese návštěvníkům návrat do časů lázeňského Rožnova. Červencová Sklářská sobota a srpnový pořad Ve znamení ryb zase přiblíží tradiční řemesla sklářství a rybářství.

Program Podzim na poli a v chalupě v polovině září představí tradiční práce. Letos se zaměřením na zpracování brambor. Do vánočního cyklu akcí letos přibude prosincový pořad Večer při svíčkách. V rožnovském muzeu se také uskuteční deset bohoslužeb katolických, evangelických a pravoslavných.

Skanzen vloni navštívilo bezmála 265 tisíc lidí. Muzeum patří k nejnavštěvovanějším památkám ve Zlínském kraji.