VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dalibor Malina: Schneiderkové byli příkladem sourozenecké soudržnosti

Vsetín, Valašsko /ROZHOVOR/ - Bratři Alois, Josef a Ludvík Schneiderkovi pocházeli z chudých poměrů. Do vínku však všichni tři dostali neobyčejný malířský talent, který je předurčil zařadit se mezi významné české výtvarníky 20. století. Mnozí současní přední výtvarníci se k jejich odkazu stále hlásí. K Aloisovi Schneiderkovi například malíř Ilja Hartinger z Karolinky.

11.12.2015
SDÍLEJ:

Vsetínský publicista a nakladatel Dalibor Malina je velkým obdivovatelem valašských malířů.Foto: DENÍK/Michal Burda

Bratři Schneiderkovi pocházeli z Křivého u Valašského Meziříčí. S rodným Valašskem zůstal po celý život nejúžeji spjatý nejstarší z nich Alois, který tvořil v ateliéru na Soláni.

Život a dílo významných valašských rodáků přibližuje nová kniha nazvaná prostě Malíři bratři Schneiderkové. Její křest se uskuteční tuto sobotu 12. prosince v 15.30 hodin u příležitosti slavnostního otevření nové galerie ve Valašském ateliéru u Hofmanů na Soláni.

Autorem obsáhlé publikace je vsetínský publicista a nakladatel Dalibor Malina, který už dříve sestavil knihy o valašských malířích Iljovi Hartingerovi a Karlu Hofmanovi či sochaři Miroslavu Machalovi.

Knihou o bratřích Schneiderkových tedy vlastně navazujete na své předchozí publikace?

Zpočátku byl úmysl takový, že kniha bude jen o Aloisi Schneiderkovi, který byl nejvíce spjatý s Valašskem, a přiřadí se k dalším knihám o valašských malířích. Pátrání v pozůstalosti po dopisech či něčem, co by odhalilo vnitřní svět tohoto malíře, ale vedlo až k setkání s Petrem Schneiderkou, synem Aloisova bratra Ludvíka. Při návštěvě nás svou připraveností a ochotou sepsat i vzpomínky na svého otce přesvědčil, že stojí za to rozšířit knihu i na jeho otce a v tom případě i na třetího bratra Josefa.

Jaká je tedy konečná koncepce knihy?

Úvodní část knihy nese název Malíři objevují Valašsko. Pozornost věnuje hlavně Soláni a Rusavě, tedy oblastem, které se týkají všech tří bratrů. Následuje část, v níž se mluví o té části života, kde se bratrská soudržnost Schneiderků projevovala ve společných cestách po zahraničí, po výstavách, muzeích. Potom následují části o jednotlivých bratrech, které přibližují jejich život a dílo. Tyto části obsahují také obrazovou přílohu.

Můžete čtenářům přiblížit každého z bratrů?

Mně je nejbližší Alois Schneidera. Jemu je také věnovaná největší část knihy. Zpočátku jej velmi zajímaly hory. A když se vrátil na Valašsko, zajímala jej především krajina. Opakovaně maluje pohledy ze Soláně směrem na přístupovou cestu do Čartáckého sedla. Později, když se postupně setkával s místními starousedlíky a poznával usedlosti, přecházel postupně na malbu figurální. Velmi rád maloval valašské zvyky, masopust, tři krále či Velikonoce. Měl cit pro syrovost reality.

Celý rozhovor si můžete přečíst v pátečním vydání tištěného Valašského deníku

Autor: Michal Burda

11.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Pavel Laža seděl ve volební komisi už v roce 1989.
44

Pavel Laža seděl ve volební komisi už v roce 1989

Požár zničil střechu rodinného domu v Poličné

FOTOGALERIE / V pátek večer přijali krajští hasiči oznámení o požáru rodinného domu v Poličné. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Valašského Meziříčí, hasiči podniku DEZA Valašské Meziříčí a jednotky dobrovolných hasičů z Poličné, Zašové a Kunovic. Tři obyvatelé domu se nezranili, budovu stihli včas opustit. 

Zdeněk Novák je ve volební komisi už téměř třicet let

Předseda volební komise v osadě Pulčín Zdeněk Novák je v této funkci pravidelně už téměř třicet let.

Na Rožnovce nepojedou příští týden vlaky

Na železniční trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm nepojedou v příštím týdnu vlaky. Nepřetržitá výluka podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) potrvá od pondělí 23. října 7.30 hodin do pátku 27. října 17.30 hodin. „Všechny osobní vlaky v úseku Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a opačně nahradí autobusová doprava,“ sdělili pracovníci SŽDC.

Folkloristé z Jasénky považují volbu v kroji za čest

Až dvacet minut trvá, než se valaši ustrojí do svátečního kroje. Tohoto času nelitovali členové Folklórního spolku Jasénka, kteří se rozhodli jít k letošním volbám v tomto neobvyklém oblečení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení