Ve středu, v magický den 12. 12. 2012, se sejdeme v šest hodin večer na zimním stadionu ve Valašském Meziříčí. Vystoupí tam folklorní soubor Mezříčan společně s primášem cimbálovky, houslistou a dirigentem Jiřím Nechanickým. Valašský deník se na středeční zpívání koled zeptal vedoucí taneční složky Mezříčanu Zdenky Podzemné.

Kolik koled si budou moci lidé ve Valašském Meziříčí zazpívat?

Zazní pět koled, mezi nimi Nesem vám noviny, Narodil se Kristus pán, Půjdem spolu do Betléma. Chtěla bych pozvat všechny lidi, protože si myslím, že když si zazpívají, budou mít lepší náladu, což je teď, před Vánocemi, hodně důležité.

Máte rádi koledy? Jsou součástí vašeho repertoáru?

Samozřejmě. Poslední roky dokonce pořádáme společně s cimbálovkou Jirky Nechanického vánoční koncerty. Spojí se tak hudba se zpěvem a tancem.

Jak dlouho už působíte na valašské scéně?

Mezříčan vznikl v roce 1946 minulého století. Od roku 1973 jsme působili pod křídly Kulturního zařízení Valašského Meziříčí a od roku 1998 jsme občanským sdružením. Máme pětatřicet členů.

Kolik vystoupení ročně uspořádáte?

Snažíme se, aby byly alespoň tři. Letos jsme vystoupili na mezinárodním folklorním festivalu Babí léto ve Valašském Meziříčí, uspořádali jsme v Hrachovci u Valašského Meziříčí Martinské posezení u cimbálu a budeme mít dva Vánoční koncerty. První se koná 14. prosince v kulturním domě v Horní Bečvě od šesti hodin večer a druhý 16. prosince na zámku v Lešné u Meziříčí od pěti odpoledne.

Související Česko zpívá koledy: tentokrát také ve Valašském Meziříčí