VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda oslavila 155. výročí na scéně

FOTOGALERIE / Mužský pěvecký sbor Beseda z Valašského Meziříčí, člen Unie pěveckých sborů, oslavil v polovině listopadu významné výročí. Sto padesát pět let od založení.

24.11.2017
SDÍLEJ:

V polovině listopadu 2017 slavil Mužský pěvecký sbor Beseda z Valašského Meziříčí 155 let od založení. Při té příležitosti se konal slavnostní koncert v místním velkém sále Kulturního zařízení.Foto: Ondřej Smolka

Velkolepá oslava, výroční koncert, se konal ve valašskomeziříčském Kulturním zařízení. Sbor pod vedením sbormistra Stanislava Machance uvedl na šestnáct lidových i světových skladeb. Hosty koncertu byli studenti Základní umělecké školy Alfréda Radoka.

Mužský pěvecký sbor Beseda vznikl v roce 1862, tehdy jako čtenářský a zpěvácký spolek. „Přes všechny společenské a politické peripetie přežil až do dnešní doby,“ podotkl předseda výboru Jiří Gadas. V současné době má sbor třiadvacet členů a dvě členky. „I když máme dvě ženy, pořád se jedná o mužský sbor. Obě zpívají mužské hlasy,“ vysvětlil Gadas.


Sbor zkouší jedenkrát týdně, před většími koncerty častěji. „Během roku máme dva oficiální koncerty jarní a podzimní. Pravidelně také připravujeme vánoční blok charitativních koncertů, které se konají pro klienty hospicu Citadela a Diakonie,“ přiblížil předseda.

Beseda každým rokem spolupracuje také s ženským sborem Hedvika na Rybově České mši vánoční, jako host vystupuje na řadě dalších akcí a také se zúčastňuje festivalů. „Podívali jsme se také za hranice. Zpívali jsme například ve Slovinsku, v Rakousku nebo v Polsku,“ vyjmenoval současný sbormistr Stanislav Machanec.


Repertoár sboru není vyhraněný. Nejčastěji se skládá z upravených lidových písní. „To je naše gró, ale zpíváme například také duchovní písně,“ dodal Machanec.

Každý, kdo by se chtěl k Besedě přidat, má dveře otevřené. „Nechceme připustit, aby sbor zanikl, a tak bychom mezi sebe rádi přivítali nové členy,“ shodli se oba pánové. Vstupenkou do Besedy je hudební sluch a chuť zpívat. „Není potřeba hudební vzdělání a ani není nutné, aby dotyčný ovládal noty. Vše se postupně naučí,“ dodali jednohlasně.

Na vojně hudba vítězila nad paravýcvikemOsmasedmdesátiletý sbormistr Stanislav Machanec začínal v Besedě v roce 1987 jako zpěvák druhého basu. „Ke zpěvu jsem měl blízko. Už před vojnou jsem každoročně zpíval Rybovu mši v kostele,“ přiblížil své začátky aktivní důchodce.

Ke sbormistrovství poprvé přičichl na vojně. „Měli jsme vojenský soubor a já jsem se měl rozhodnout, jestli v něm budu zpívat, nebo jestli si udělám parašutistický výcvik. Zvolil jsem muziku,“ zavzpomínal Machanec. Zrovna v té době odcházel vedoucí souboru do civilu. „Úloha dirigování připadla na mě,“ dodal.

Do čela Besedy se oficiálně postavil v roce 2006, kdy z vlastní iniciativy dostudoval obor sbormistrovství na Ostravské lidové konzervatoři. Za své zásluhy, které pro sbor za dobu svého vedení udělal, jej Unie pěveckých sborů Praha v roce 2016 během duchovního festivalu ve Valašském Meziříčí vyznamenala zlatým odznakem. Dnes by byl podle svých slov rád, kdyby se za něj našla náhrada. „Je dobré, když má sbor mladého sbormistra, přinese s sebou jakési oživení. A já bych si pak mohl v klidu sedět a zpívat svůj hlas,“ uzavřel s úsměvem Stanislav Machanec.

Autor: Eva Lukášová

24.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

V rožnovském parku zpívalo koledy šest set lidí

FOTOGALERIE / Rožnově pod Radhoštěm se letos ke zpívání koled připojili poprvé. A byla to premiéra, jak se patří. U Hudebního altánku v městském parku se ve středu 13. prosince sešlo více než šest lidí.

V Halenkově byly hlavními zpěváky děti z Kyčery

FOTOGALERIE / U rozsvíceného vánočního stromečku v Halenkově dominovaly ve středu mezi zpěváky koled děti z místního folklorního souboru Kyčera. 

Při zpěvu koled si rozsvítili stromeček

FOTOGALERIE / V Janové dorazilo na letošní zpívání koled přes osmdesát lidí. Zaplnili prostranství před úřadem i hasičskou zbrojnici. Ještě před tím, než zazpívala Janová Česku, se představily děti místní mateřinky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT