„S českou metalovou legendou jedeme turné po České republice a Slovensku. Jedná se o celkem třicet koncertů, na kterých jsme jejich oficiální předkapela,“ přiblížil zpěvák Ascendancy Ivan Jakubo.

Právě účast na turné, které je zatím největší za pětadvacetiletou historii Arakainu, považuje Jakubo za jeden z velkých úspěchů vsetínské skupiny. „Kromě toho jsme ale během dvou let dvakrát objeli republiku, vydali dvě alba a hráli jako předkapela bývalému zpěvákovi Iron Maiden Blaze Bayleymu,“ podotkl muzikant. Ascendancy se mimo jiné pyšní i třetím místem v pražské soutěži MetalGate-Massacre, kde se do finále probojovali přes padesát kapel.

Začátky se však podle Jakuba v porovnání s dneškem nijak rapidně nelišily. „Pořád jsme měli a stále máme moc práce,“ nastínil zpěvák. První koncert měli muzikanti domluvený, aniž byla kapela kompletní.

„Tak jsme se dali honem dohromady, nazkoušeli pár písniček a odehráli pár koncertů. Hned na to jsme šli do studia natáčet naše první album The Primacy of Reason,“ přiblížil Jakubo.

V nejrůznějších kapelách hrávali členové Ascendancy už od dětství. „Postupem času se ale každý vyvíjí a baví ho pořád jiná muzika a tak se mění i kapely, kterými prochází. Je ale pravda, že všechny kapely byly rockového nebo metalového žánru,“ řekl zpěvák.

Největší posun vidí muzikanti ve své sehranosti. „Basa, bicí a kytara už drží opravdu super spodek. Obrovsky muzikantsky jsem se vyšvihl i já, protože jsem si našel učitelku zpěvu. Ta mi řekla, co dělám špatně a jak se mi bude lépe zpívat,“ upřesnil Jakubo, podle kterého to určitě pomohlo a v jeho zpěvu jde zlepšení i slyšet.

Hudebnímu stylu, který se v České republice hraje, se Ascendancy tak trochu vymyká. Už jen tím, že se nedá přesně říct, do jakého z metalových žánrů spadá.

„V naší hudbě najdete všechny žánry. Power, speed, trash i progressive metal. V republice navíc není moc skupin podobného ražení,“ vysvětlil zpěvák. Tím, že se prezentují jako vsetínská kapela, navíc dělají dobré jméno i Valašsku. „Velice pěkně a pozitivně o nás mluví například v pražských a plzeňských médiích,“ vzpomněl Jakubo.

Světově proslulé kapely jako Iron Maiden nebo Black Sabbath mají sice Ascendancy rádi, přiblížit se jejich stylu však členové neplánují. „Že by pro nás ostatní kapely byly vzory a idoly, to ne. Prostě muziku děláme jak nás nejvíc baví a jak ji dělat umíme,“ zdůraznil muzikant.

Nejvzdálenějším místem České republiky, na kterém kapela zatím hrála, byla Plzeň. Pomyslná hranice se však při turné s Arakainem posune až do Aše a Mostu. „Myslím, že Vsetíňák už dál v republice hrát ani nemůže,“ dodal Jakubo.

Do budoucna plánují Ascendancy popasovat se s Evropou. „Zatím se ale držíme plánu deska, turné, klip, propagace a vychází nám to skvěle. Snad se nám tak bude dařit i dál,“ uzavřel metalista.