Dny Italské republiky v Hradišti a Ořechově

Kdy: celý víkend

Kde: Uherské Hradiště, Ořechov

Víkend bude v Uherském Hradišti a na barokním zámku v Ořechově plný oslav Dnů Italské republiky na Moravě. Ty budou zahájeny na hradišťském Masarykově náměstí v sobotu úderem deváté hodiny.

„Krev v žilách diváků rozproudí italský folklorní soubor Monteverdi new Voices a Si a No. Od 11 hodin začne soutěžní kvíz ze znalostí o historii Itálie, který je určen dětem," uvedl Petr Grabec, asistent majitele ořechovského zámku Alessandra Alagii. Půl hodiny před polednem začne na náměstí malá škola vaření italských specialit. Po celé dopoledne bude na Masarykově náměstí probíhat jarmark.

Večer budou oslavy pokračovat na zámku v Ořechově koncertem operních pěvců Petra Nekorance a Gabriely Eibenové. V neděli od 13 hodin budou pro veřejnost dveře zámku otevřeny dokořán. Chybět nebude ani bohatý kulturní program pro děti a dospělé, jarmark, ochutnávka vín, výstava obrazů Jitky Nesnídalové či expozice Aguileia křižovatka Římské říše.

Buchlovicemi budou znít písně ženců trávy

Kdy: neděle 1. června od 4.30 hod.

Kde: zámecký park v Buchlovicích

Zpěv až osmdesáti sekáčů trávy, členů pěveckých sborů a muzik se bude rozléhat za nedělního kuropění osmnáctihektarovým zámeckým parkem v Buchlovicích. Uskuteční se tam totiž 19. ročník Koseckých písní. Letos bude okořeněný nejranější vernisáží na světě s názvem Pocta sekáčům.

„V zákoutích kolem hlavní louky v zámeckém parku budou vystaveny fotky deseti fotografů, na nichž je zachycena atmosféra dosavadních Koseckých písní. V případě deštivého počasí bude výstava nainstalována v chodbě k vinnému sklepu pod zámeckou budovou," uvedla Petra Kropáčová, vedoucí Folklorního studia Buchlovice.

Atrakcí akce bude plaketa sekáče v životní velikosti, kterou vytvořil buchlovický výtvarník Antonín Zelinka. „Novinkou budou trička, na nichž bude notová osnova. Na ní budou místo not kosy. Chybět nebudou ani speciální odznáčky," prozradila Petra Kropáčová.

Na tradiční kosení luk letos přijedou poprvé pěvci ze sousedních Boršic. Kosení luk a zpívání proběhne mezi pátou a šestou hodinou, pak bude hodinka určená k snídani v trávě a po ní bude následovat soutěž o nejlepšího sekáče a sekáčku Slovácka. Vítězové sekáčského klání budou dekorováni v devět hodin.

Bystřické centrum Včelín pořádá odpoledne pro děti

Kdy: pátek 30. května od 16 hod.

Kde: SVČ Včelín v Bystřici pod Hostýnem

Středisko volného času Včelín v Bystřici pod Hostýnem pořádá dnes od šestnácti hodin zábavné odpoledne nejen pro děti k ukončení školního roku. Akce se uskuteční v areálu tamního střediska. „Připraveny jsou soutěže s hasičskou technikou, zábava s hasičskou pěnou, soutěže pro děti s odměnou, netradiční sportovní disciplíny a mnoho dalšího," lákají organizátoři. Připravena bude také lezecká stěna, jízda na koni a táborák, vstupné je dobrovolné.

V Ratiboři zvolí gulášového krále

Kdy: sobota 31. května od 8 hod.

Kde: Ratiboř, areál hasičského domu

Třináctý ročník soutěže O gulášového krále se bude konat v sobotu v Ratiboři na Vsetínsku. Kuchaři tradičně poměří své schopnosti v přípravě oblíbeného pokrmu v areálu Hasičského domu. „Do klání O gulášového krále se prozatím přihlásilo dvaadvacet kuchařů," informoval předseda organizačního výboru soutěže a místostarosta Ratiboře Josef Juráň.

Suroviny potřebné k přípravě guláše dle klasického receptu kuchařky Marie Sandtnerové si soutěžící převezmou při prezenci v sobotu o půl osmé ráno. Na osmou hodinu je naplánováno zapálení pod kotly.

Každý kuchař dostane k dispozici sedm a půl kila hovězího masa, tři kila cibule, tři čtvrtě kila sádla, kilo hladké mouky a základní koření. Použití vlastního koření a tajných přísad pořadatelé bránit nebudou. Z přidělených ingrediencí musí každý kuchař uvařit 57 porcí guláše dvě porce pro hodnotitele a pětapadesát na prodej, který začne po vyhlášení vítězů ve třináct hodin. „Hotová jídla zhodnotí dvě nezávislé komise," upozornil Josef Juráň. Posuzovat budou barvu guláše, jeho vůni, konzistenci, chuť, úpravu masa a celkové ochucení.

Na náměstí budou školáci hrát fotbal i štěpit atom

Kdy: pátek 30. května od 16 hod.

Kde: Masarykovo náměstí v Bystřici pod Hostýnem

Město plné výhod, které přinese zábavu, sport a energii: to je akce E.ON City, která se dnes od 14 hodin koná na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem.

„Návštěvníci se budou moci dozvědět tipy o úsporách za energii, ale i informace o ekologickém bydlení," vysvětlil za marketingové oddělení společnosti E.ON Marek Pagač. Zábava bude ale připravena hlavně i pro děti, které si budou moci užít ve fotbalovém parku, štěpit kladivem atom nebo dovádět ve skákacím hradu. Uskuteční se i fotbalový turnaj pro děti prvního stupně pozvaných škol, akce pak vyvrcholí v neděli v Hulíně, kde proběhne regionální kolo turnaje.

Lidé si ve skanzenu vyzkoušejí řemesla

Kdy: sobota 31. května od 9 do 17 hodin

Kde: Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Devět příležitostí pro malé i velké vyzkoušet si tradiční řemesla nabídne v sobotu celý den areál Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. „Návštěvníci si zkusí tkaní na stávku a destičkách, malování na dřevo, batikování, výrobu dřevěných píšťalek, papírových větrníků, lodiček z kůry či hadrových panenek, košíkářství či výrobu provázků," vyjmenoval ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Příchozím budou po celý den pomáhat řemeslníci. Hotový výrobek si může každý návštěvník odnést domů.

Řemeslný program doplní několik dětských her. Nejmenší se také mohou těšit na divadelní představení s pohádkou v Komorním amfiteátru v 11 a 13 hodin. Vystoupí Divadelní společnost Jitřenka z Ostravy. Řemesla a divadlo doplní i další kulturní program.

Dětský den s Pohádkovým lesem a diskotékou

Kdy: sobota 31. května od 9 hod.

Kde: areál koupaliště Koryčany

Dětský den společně s 15. ročníkem Pohádkového lesa chystají zítra v Koryčanech. Začíná v 9 hodin, před polednem už však všechny pohádkové bytosti opustí stanoviště a sejdou se na koupališti, kde bude krátká divadelní scénka na ukončení Pohádkového lesa. Více než 70 pohádkových bytostí představují děti z místní koryčanské ZŠ. Stanoviště jsou umístěna v lese nad koupalištěm. Trasa je dlouhá asi dva kilometry a je průjezdná i se sportovními kočárky. Na koupališti čekají děti skákací hrady, možnost projet se v závodním autě s profesionálním závodním jezdcem, jízda na ponících anebo malování na obličej. Nebude chybět ani diskotéka. Dětský den skončí kolem 17. hodiny.

Psí krása na krajské výstavě ve Zlíně

Kdy: sobota 31. května od 9.15 hod.

Kde: Sportovní hala Euronics, Zlín

Zlínská kynologická organizace chovatelů psů pořádá letos už 30. krajskou výstavu psů. Každoročně se těší velkému zájmu chovatelů psů i těch, kteří teprve získávají informace o podmínkách chovu čistokrevných psů.

Letos se přihlásilo téměř 400 psů 127 plemen. Nejvíce přihlášených je border kolií a australských ovčáků, bernských salašnických psů a 4 druhy retrívrů.V hojném počtu se přihlásili také např. čínští naháči a čivavy, kteří v posledních letech moc výstavy ve Zlíně nenavštěvovali. K vidění budou překvapivě i zástupci málopočetných plemen jako např. louisianský leopardí pes, pumi, islandský pes, portugalský vodní pes nebo ibizský podenco. Nebudou chybět soutěže a hry.