Trofeje myslivců ve Starém Městě, vybraná vinařství se představí v Uherském Hradišti, jarní poklad skřítků hledejte ve Slušovicích

Na Slovácký dvůr za devíti druhy gulášů

Kdy: sobota 11. dubna od 12 hodin

Kde: Slovácký dvůr v Ostrožské Nové Vsi

Guláš z Horňácka, Dolňácka, Uherskohradišťska či z Velehradu. To vše budou moci ochutnat návštěvníci prvního ročníku Gulášového festivalu, který se uskuteční v sobotu v Kempu a penzionu Slovácký dvůr v Ostrožské Nové Vsi.

„Rádi bychom veřejnosti představili nejrůznější guláše z regionu Slovácka. Bude jich k dispozici celkem devět druhů," uvedl za organizátory Ivo Mitáček.

Ochutnávat se začne v pravé poledne, návštěvníci budou moct hlasovat a zvolit nejlepší guláš. Atmosféru ve Slováckém dvoře zpříjemní také cimbálová muzika a vystoupení lidového vypravěče Franty Uhera.

Na přehlídce bude téměř šedesát medailových trofejí

Kdy: sobota 11. dubna od 8 do 19 hodin, neděle 12. dubna od 8 do 13 hodin.

Kde: Společenské a kulturní centrum ve Starém Městě

Celkem 1042 trofeje spárkaté zvěře, lišek a jezevců vloni ulovených na Hradišťsku a Brodsku bude v sobotu a v neděli k vidění na chovatelské přehlídce, která se uskuteční ve společenském a kulturním centru ve Starém Městě. K tahákům jistě bude patřit jedna zlatá trofej daňka, osm zlatých muflonů, tři trofeje srnčí, čtyři lebky lišky a dvě lebky jezevce. Celkem bude na přehlídce 56 medailových trofejí.

Salon tichých vín představí dvanáct vybraných vinařství

Kdy: sobota 11. dubna od 17 hodin

Kde: Reduta v Uherském Hradišti

V salon tichých vín se už za týden promění hradišťská Reduta. Program se stejnojmenným názvem Salon tichých vín začne v sobotu v 17 hodin. Představí se v něm jen dvanáctka profesionálních vinařství.

„Chceme, aby celá akce byla skutečně mimořádná a výjimečná. Za symbolické vstupné lidé při příchodu obdrží katalog s charakteristikou jednotlivých vinařství a skleničku vyrobenou speciálně pro tuto akci. Vzorky budou k mání za ,mince', které opět vznikly pro tento účel," prozradil za pořadatele Antonín Mach, ředitel Klubu kultury. Dodal, že vstupenky na akci jsou slosovatelné.

K ochutnávání nebude hrát cimbálová muzika, jak je na Slovácku zvykem, ale kvintet Minuetto. Vzorky dodá například Štěpán Maňák, Zámecké vinařství Bzenec, Sonberk, Vinařství Spielberg, domácí Zlomek a Vávra nebo Vinařství Jakubík.

V Rusavě budou vybírat nejlepší jídlo z listového těsta

Kdy: neděle 12. dubna od 14 hodin

Kde: Obecní dům v Rusavě

Ochutnat koláče a další sladké i slané pochutiny připravené z listového těsta mohou labužníci o víkendu v Obecním domě v Rusavě na Kroměřížsku.

Tamní kulturní komise si totiž připravila už popáté kulinářskou soutěž, kde se bude vybírat nejchutnější pokrm. Hlavní surovinou je tentokrát listové těsto, ze kterého musí soutěžící připravit svůj soutěžní kousek. Akce se uskuteční od čtrnácti hodin.

Košt slivovice v Doubravách

Kdy: sobota 11. dubna od 16 hodin

Kde: Doubravy

„Kdo chce vědět, jakú pálí, ať do Doubrav na košt valí," tak zní oficiální motto koštu slivovice v Doubravách. Ten se uskuteční tuto sobotu od 16 hodin v místní hospodě. Pořadatelem koštu je hospoda spolu s místními dobrovolnými hasiči. „Soutěžní vzorky slivovice i ostatních ovocných pálenek můžete odevzdat v označených půllitrových lahvích do pátku 10. 4. 2015 v hospodě. Každý, kdo dodá vzorek, má právo zařadit se do koštovací komise," píše se v propozicích. Pro ostatní návštěvníky činí koštovací poplatek sto korun.

Návštěvníky Květné zahrady čekají tulipány i narcisy

Kdy: sobota 11. a neděle 12. dubna, vždy v 11 a 14 hodin

Kde: Květná zahrada v Kroměříži

Vychutnat si krásu více než dvaceti tisíc kvetoucích tulipánů, narcisů, řebříčků a dalších cibulovin, které se sem vrací po více než tři sta letech mají možnost v sobotu i v neděli návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži. „Na komentovanou prohlídku Holandské zahrady naváže procházka celou zrekonstuovanou zahradou," řekla referentka odboru kultury tamní radnice Šárka Kučerová. Zahradu je možné navštívit po celý den, komentované prohlídky se budou konat po oba dny v jedenáct a čtrnáct hodin a vstupné bude třicet korun.

Strašidlo cantervillské

Kdy: sobota 11. dubna, 19 hodin

Kde: Pozlovice

Amatérská Improvizační Společnost Březnice se představí ve straš(idel)né komedii Oscara Wilda Strašidlo Cantervillské.

Vstupné je dobrovolné.

Procházka za jarním pokladem skřítků

Kdy: sobota 11. dubna od 9.30 hodin

Kde: Slušovice

ASPV Slušovice pořádá další turistickou procházku. Tentokrát si vezměte s sebou opět děti, protože je čeká jarní poklad skřítků. Sraz v 9.30 hod. na náměstí ve Slušovicích.

Vezměte si s sebou špekáčky, pláštěnku, pití a hlavně sluníčko do kapsy. Půjdeme po okolí Slušovic dle počasí. Za deštivého počasí se procházka odkládá. Nový termín bude včas ohlášen.

Festival amatérských turistických filmů a fotografií

Kdy: od pátku 10. 4. do neděle 12. dubna

Kde: Zlín, Velké kino

Festival se koná 10. až 12. dubna 2015 ve Velkém kině ve Zlíně s poznávacím, kulturním a turistickým programem ve Zlíně, ve Vizovicích a hostýnských a vizovických horách.

Program: pátek 10. 4. 1012 Festivalové filmy a vystoupení dobrodruha a znalce africké přírody Richarda Jaroňka s novými příběhy z Afriky pro školy a mládež.1820 festivalové filmy pro veřejnost a účastníky festivalu.

Sobota 11. 4. 810 seminář filmování a fotografování turistiky, 1013 muzejní dopoledne (expozice Hanzelky a Zikmunda, Baťovo muzeum, výhled z mrakodrapu budovy č. 21 (nyní krajský úřad), 1418:15 hlavní festivalový program ve Velkém kině.

Neděle 12. 4. 815 zájezd s turistikou na Sv. Hostýn a hrad Lukov. V nabídce bude také možnost návštěvy zámku ve Vizovicích, na hradu v Malenovicích s ukázkou unikátních archeologických vykopávek z nejvyšší hory vizovických hor Klášťov s přednáškou Dr. Langové a Mgr. Chmely a návštěva Distillery Landu R. Jelínka s ochutnávkou.

Žerotínové na nádvoří svého zámku

Kdy: sobota a neděle 11. a 12. dubna

Kde: zámek Žerotínů, Valašské Meziříčí

Celostátní putovní výstavu nazvanou Po stopách Žerotínů je možné navštívit na nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Věnována je historii rodu Žerotínů.

Na jedenadvaceti panelech expozice připomíná významný šlechtický rod Žerotínů, jeho dějiny, přední osobnosti a zejména přehled původních sídel jednotlivých větví rodu.

Záštitu nad výstavou převzal mimo jiné také Karel Žerotín, přímý potomek rodu.

Výstava, kterou je možné ve Valašském Meziříčí tento víkend navštívit poprvé, potrvá do 27. května.

Průřez makedonskou kinematografií

Kdy: pátek až neděle 10. až 12. dubna

Kde: kino Vatra, Vsetín

Kino Vatra ve Vsetíně hostí od pátku do neděle Vsetínský filmový maraton. Těžištěm programu jsou letos makedonské filmy.

Diváci uvidí drama Děti slunce Antonia Mitričeského, adaptaci divadelní hry Dejana Dukovského Balkan is not dead, povídkový film Pokoj s piánem Igora Ivanova, na festivalech velmi úspěšný film Punk is not dead Vladimira Blaževského nebo drama Jak jsem zabil světce Teony Strugar Mitevské, které je jediným snímkem reflektujícím válečné události v Makedonii počátku tohoto století a další. Většina filmů bude promítána v české premiéře.

Pořadatelem přehlídky je Filmový klub Vsetín. Páteční promítání začíná v 17 hodin. V sobotu začne promítání v 10 hodin a v neděli pak již v 9.30 hodin.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU