Podvodem v České obci sokolské (ČOS) se zabývají pražští policisté. Jedna ze zaměstnankyň na základě bankovního a úvěrového podvodu totiž neoprávněně získala několik desítek milionů korun. Poté, co se na její činy přišlo, si vzala život. A to přímo v Tyršově domě.

"S policií maximálně spolupracujeme. Vše zřejmě nasvědčuje tomu, že se jedná o selhání jedince, který pomocí profesionálně zfalšovaných dokumentů podvedl banku i naší organizaci. Nad důmyslností podvodu i kvalitou falzifikátů se pozastavovali i vyšetřovatelé. V danou chvíli nemůžeme vzhledem k tomu, že případ není uzavřen, zveřejňovat žádné další podrobnosti," říká tiskový mluvčí ČOS Radek Smekal.

O jakou přesnou částku se jedná, není jisté. Policejní mluvčí Jan Daněk pro server idnes.cz uvedl, že policisté se kauzou zabývají na základě podnětu od Finančního analytického úřadu. „Případ je prověřován pro trestný čin podvod, kdy škoda byla vyčíslena na 40 milionů korun. Nicméně toto nemusí být její finální výše,“ sdělil.

Podle mluvčí ČOS Smekala ale není financování běžné činnosti spolku nyní nijak ohroženo a událost se nedotkne ani příprav letošního XVII. všesokolského sletu.

"Nyní prověřujeme všechny aktivity pachatelky, jsme v kontaktu s právními zástupci, bankou, ale také s kriminální policií. Je jednoznačné, že šlo o profesionální podvodnici, která byla sto obejít všechny kontrolní mechanismy jak v ČOS, tak i ty bankovní," dodal Smekala s tím, že bude proveden i interní audit pro zdokonalení kontrolních mechanismů pro ochranu..