Kluby se domáhají zrušení rozhodnutí Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), který je administrativní cestou vyřadil z nejvyšší soutěže juniorů pro nadcházející sezónu 2019-2020.

„Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí o vyřazení našich tří klubů je kartelovým deliktem,“ říká jednatel VHK Robe Vsetín Daniel Tobola.

Kluby žádají, aby ÚOHS nařídil předběžné opatření, kterým prozatímně uloží ČSLH povinnost, aby se zdržel plnění rozhodnutí o vyřazení klubů nebo alternativně, aby ponechal v platnosti koncept nejvyšší soutěže juniorů ze sezony 2018-2019 a umožnil tak účast v nejvyšší soutěži v sezoně 2019/20 týmům, které si ji vybojovaly sportovní cestou.

„Chceme využít všechny dostupné prostředky, aby se k tomu jednotlivé instituce vyjádřily. Ať to není o tom, že někdo rozhodne. Od začátku se nám tohle rozhodnutí nelíbí. Vnímáme to jako nebezpečný precedens. ÚOHOS je kontrolní mechanismus demokratické společnosti. Slibujeme si od toho ideálně, aby úřad uznal naší pravdu, že rozhodnutí svazu není šťastné. Sami jsme zvědaví, jak zareagují. Bude to pro nás všechny odpověď. Ať rozhodnutí bude jakékoliv. Rozhodnutí budeme respektovat, poslední možností je soud. Nebráníme se využít ani tohoto prostředku,“ poznamenal Tobola.

Podle klubů došlo k takzvané zakázané dohodě, tedy porušení jednoho z klíčových paragrafů zákona o ochraně hospodářské soutěže, neboť jednání ČSLH obsahuje nedovolené prvky „rozdělení trhu“, „diskriminační praktiky“ a „skupinový bojkot“, píše se dále v tiskové zprávě, které kluby v úterý dopoledne rozeslaly médiím.

V nejzazším případě je dokonce možné dočasné pozastavení juniorských soutěží.

„Nikdo si to samozřejmě nepřeje, ale pokud někdo o tom rozhodne, dá za pravdu nám. Takhle se rozhodovat a řídit firma, kterou český hokej je, nemůže. V Bělorusku a Číně možná ano, ale doufám, že v roce 2019 český právnický systém nesměřuje k těmto zemím. Demokracie si musíme vážit a chránit,“ vzkázal Tobola.

Všechny tři kluby již začátkem dubna 2019 podaly své podněty k arbitráži ČSLH. Avšak vzhledem k riziku z časového prodlení a nevratnosti kroků v podobě zahájení soutěže jsou nuceny konat i v rámci standardních právních procesů daných právním řádem ČR.

Kluby Havířova, Přerova a Vsetína dohromady vyčíslily ztráty vzniklé administrativním zásahem ČSLH na 10 milionů korun za jednu sezónu.