„Nevidím v tom velký rozdíl. Chtějí o něco hrát. Není to jen klub ze středu první ligy, kterému stačí postup do play-off,“ tvrdí 28letý Tůma, který v uplynulé sezoně odehrál za Vervu 24 zápasů a vstřelil tři góly.

„Jsem po zranění, minulou sezonu jsem moc nehrál. Jsem po operaci, takže nabídku z extraligy jsem neměl. Proto jsem rád, že můžu jít do takového klubu, jako je Vsetín, který má ambice,“ pochvaluje si Tůma.

Právě loňské tři trefy byly pro rodáka z Děčína a odchovance Ústí nad Labem vůbec prvními mezi elitou, kde v dresu pražské Sparty a Litvínova odehrál padesát zápasů. Jenže vytížení ve čtvrté formaci mu moc nevonělo. V průměru vloni odehrál necelých deset minut na zápas.

„Nebyl jsem vytěžovaný, hrál jsem málo minut, což mi moc nesvědčilo. Je pak těžké udělat nějaké body, dostat se do herní pohody, což je především samozřejmě o hlavě. Když je hráč na hraně, nemůže dosáhnout maxima, co by chtěl,“ ví z vlastní zkušenosti Tůma.

Zatímco v nejvyšší soutěži jen paběrkoval, o patro níž dlouhodobě prokazuje své ofenzivní schopnosti. Celkem odehrál v dresech Ústí nad Labem, Litoměřic, Berouna, Kladna a naposledy vloni Jihlavy už 417 zápasů a zaznamenal 270 (153 + 117) kanadských bodů.

„Poslední dobou mi to sedělo, každá sezona je samozřejmě jiná, ale budu se snažit být lídrem, dávat góly a pomoct týmu k úspěchu. Počítám s tím, že bych měl být produktivní, ale v týmu je víc lídrů, nejsem to jen já. Právě v tom by mohla být naše síla,“ myslí si při pohledu na soupisku Valachů Tůma.

Šestinásobný mistr republiky je i v Čechách pojem.

„Do Vsetína mě přilákaly ambice, že chtějí do finále, fanoušci a atmosféra. Vsetín je hokejové město. Těším se hlavně na domácí zápasy na Vsetíně, protože když jsme tam přijeli jako soupeři, to byl rachot. Atmosféru jsem si hrozně užíval. Přišlo mi to jako v menším měřítku na fotbale v Turecku. Valaši, no,“ rozesmál se Tůma.

„Mluvil jsem s Ondrou Holomkem a dalšími kluky a dostal jsem samé pozitivní reference. Věřím, že to tak i bude,“ poznamenal Tůma, který se nejvíc zná s bekem Ondřejem Holomkem, se kterým strávil léta v Ústí nad Labem.

„S Ondrou jsme pár let hráli. Znám i další kluky, co nyní se mnou přišli, Dudáše, Procházku, Jonáka a plno dalších, nechtěl bych na někoho zapomenout,“ líčil někdejší mládežnický reprezentant, který se zúčastnil i světového šampionátu dvacetiletých v roce 2011 v americkém Buffalu.

„Nejvíc, na co si vzpomínám je zápas s Kanadou v hlavní aréně, bylo narváno (pozn. 17 919 diváků) a Kanaďani všichni fandili. To byl největší zážitek. Jak tam tohle Kanaďani prožívají, je neuvěřitelné,“ přeběhl Tůmovi i po osmi letech mráz po zádech.

Největší hvězdou tehdejšího týmu byl Ondřej Palát, který dnes válí v NHL.

„Ondra už tehdy ukazoval, že má na víc než hrát extraligu v Česku. Teď to dokazuje v Tampě, hraje výborně, je lídrem týmu, teď hraje i na mistrovství světa. Šel si za tím. Pamatuji si ho z Vítkovic, kde dělal ranec bodů. Předpoklady na to měl, dotáhl to tam, kam si přál. Zaslouží si to,“ vzkázal svému někdejšímu spoluhráči.

Tehdejší tým Miroslava Přerosta tvořili i členové silné zlínské generace Antonín Honejsek, Petr Holík, Dalibor Řezníček, Tomáš Rachůnek a Petr Šenkeřík.

„Všichni jsou to super kluci. Byla s nimi sranda, rád na ně vzpomínám, parta byla parádní. S Tomášem Rachůnkem jsem dokonce jeden čas bydlel v Praze, kdy jsme byli na Spartě,“ vybavil si Tůma.

Také při pohledu na soupisku to tenkrát byla přehlídka velkých talentů. Za tehdejší mistry světa válely dnes hvězdy NHL Vladimir Tarasenko, Jevgenij Kuzněcov a Artěmij Panarin.

„Nejvíc odskočení už tehdy byli Tarasenko a Magnus Pääjärvi, to byli neskuteční hráči. My jsme oproti nim třetí liga,“ směje se Tůma.

Už 14. srpna v Uherském Hradišti vyzve některé své někdejší spoluhráče z nároďáku v rámci přípravy ve valašském derby proti Zlínu.

„Ale pro mě ani pro ně to nijak speciální nebude, budeme soupeři. Vím, že je to dost prestižní pro oba kluby, panuje jistá nevraživost, takže to bude také zajímavé. Bude to zřejmě vyhecované,“ tuší Tůma.