Ve slovenském nároďáku byl nepotřebným. Na Lapač přišel ještě něco vyhrát, odcházel jako šestinásobný extraligový šampion jako jeden z posledních v roce 2007. „Přál bych každému, kdo hraje hokej, aby zažil, co my při titulech,“ vzkázal 53letý Stantien, který slavil mistrovské tituly s Trenčínem a jako hráč i trenér se Slovanem Bratislava.

Jak často si chodíte zahrát?
S kluky ze Slovenska chodíme na led dvakrát třikrát do roka. Někdo nemůže, je pryč. Je fajn, když se takhle aspoň sejdeme jednou za čas.

Naposledy jste trénoval prvoligovou Dubnici, nyní si hledáte angažmá. Máte chuť zůstat u hokeje?
Hokej mě stále baví. Jsem v tom celý život a bude nejlepší, když v tom budu pokračovat. Nechci se pouštět do nějakých nových věcí.

Na lavičce Slovanu Bratislava jste strávil téměř pět let. Co vám angažmá v KHL ukázalo?
Slovan mi dal hodně. KHL je kvalitní soutěž, vyrůstali i hráli tam výborní hokejisté. Jde si tam něco z toho vzít, pokud jde o trenérské povolání. Ale i pokud jde o vztahy s lidmi. Je to škola hokeje.

Je stále Slovan Bratislava výkladní skříní slovenského hokeje?
Je to věc názoru. Nedá se říct, že je to výkladní skříň. Týmy byly vždy složené z větší poloviny z cizinců. Počítám tam i Čechy. Je škoda, že na Slovensku neumíme tým složit tak, aby to bylo opačně. V mančaftu byla většina Slováků doplněná o nějaké legionáře. Ale věřím, že to k tomu postupně spěje. Mladých a šikovných hráčů je tam nyní dost. Je to jen otázka dohody a nastavených pravidel.

Odrazil se už slovenský hokej od pomyslného dna, nebo tam stále leží?
Výsledky posledních sezon a posledních let nasvědčují tomu, že patříme spíš ke spodní hranici týmu na mistrovství světa mezi špičkovými týmy. Ostatní mančafty zespodu se na nás dotahují. Na nejlepší momentálně nemáme. Hráče nevychováte ze dne na den. Je to těžká práce trenérů, svazu i všech ostatních.

Zažil jste celou slavnou vsetínskou éru protkanou mistrovskými tituly, provoněnou doutníky a slivovicí. Vzpomínáte?
Vzpomínám v tom nejlepším. To hovoří za všechno. Není k tomu co dodat. Přál bych každému, kdo hraje hokej, aby zažil, co my při titulech.

Vybavíte si, jak jste se na Vsetín vlastně dostal?
Z Popradu jsem šel do Trenčína. Tam jsme vyhráli první slovenský titul. Tehdy mě nevzali do reprezentace. Řekl jsem, že když mě nevzali, nemám tam co dělat a jdu zkusit něco jiného. Ve Vsetíně za mnou přišli, jestli bych tam nešel. Říkali mi, že je tam výborná parta a výborní hokejisté. Chtěl jsem ještě něco vyhrát a prostě to vyšlo.

Vyšlo vám to hned šestkrát. Poznal jste na začátku, co se na Lapači tvoří?
Bylo už tehdy cítit, co se tam tvoří. Bylo to sice za pochodu, ale velmi rozumně se kádr doplňoval. Hráči si navzájem seděli, tolerovali se a pomáhali si. Byl to základ úspěchu.

Sledujete dál Vsetín?
Ano, diváci jsou tam stále úžasní. Myslím, že i tento rok hráli dobrý hokej. Následující rok budou ještě lepší.

Jste v kontaktu s lidi z klubu Lubošem Jenáčkem, Jiřím Dopitou či Radimem Tesaříkem, se kterými jste hrával?
Telefonujeme si, bavíme se o hokeji. Ale už nevzpomínáme. Díváme se dopředu. Doba je rychlá, je potřeba stále pracovat, vzdělávat se a sledovat nové trendy a metody.

Kde máte medaile?
Místo pro ně vyhrazené nemám, ale mám je v krabici v šuplíku. Jsou na dobrém místě.

Vizitka Romana StantienaDatum narození: 16. října 1964 (53 let) v Kyjově. Aktivní roky: 1986-2009. Číslo dresu: 9. Přezdívka: Bobo. Pozice: levé křídlo a střední útočník.
Předchozí kluby: Trenčín, Poprad, Vsetín, Chabarovsk, Vítkovice, Slovan Bratislava, České Budějovice, Žilina.
Největší úspěchy: 6x mistr se Vsetínem (95, 96, 97, 98, 99, 01), 1x mistr s Trenčínem (94), 1x mistr se Slovanem Bratislava (2005), 2x vicemistr Vsetín (2000) a Vítkovice (2002).
První zápas v nejvyšší soutěži: Za Trenčín v sezoně 1985/1986.
První gól v nejvyšší soutěži: Za Poprad na ledě Olomouce v 1. kole sezony 1991/1992 (Olomouc – Poprad 4:5).
Celkem v extralize: 702 zápasů, 152 gólů, 195 asistencí, 341 kanadských bodů.
Zajímavosti: Jeho otec Vojtech Stantien byl československý reprezentant v boxu. Synové Simon (*1988) a Patrik (*1993) jsou také hokejisté.