„Když se na něj v kabině koukáme, přijde nám hokej lehčí,“ směje se v rozhovoru pro Deník 23letý Luboš Rob, který nastřílel 13 gólů a posbíral 24 kanadských bodů.

Čekal jste sám od sebe takovou produktivitu?

Každý rok bych se chtěl zlepšovat. Vloni jsem dal dvaadvacet gólů, letos bych chtěl ještě víc. Zatím to vypadá, že bych jich mohl dát zase tolik. Jsem rád, že mi to tam padá, v lajně si rozumíme. Šancí bylo víc, ale třináct gólů je docela dobrých na to, že jsme v půlce soutěže.

Dvacet gólů je meta, kterou chcete překonávat?

Jelikož jsem tady od toho, abych dával góly, dvacet gólů bych měl dávat. Určitě je to meta, ale doufám, že jich bude ještě víc.

Cítíte tlak a zodpovědnost za góly, které se od vás čekají?

Každý má roli v týmu jinou, naše lajna je tam od toho, aby góly dávala. Určitou zodpovědnost za tým a produktivitu máme. Zatím se nám ji daří plnit a věřím, že v tom budeme pokračovat. Ale určitě se tím nějak nesvazuji. Je pravda, že krizi jsme neměli. Doufám, že žádná nepřijde. Góly chci dávat.

Máte osmdesát devět střel, to je při pohledu do statistik první ligy i české extraligy nejvíc ze všech. Máte v popisu práce se tlačit do střelby a být trochu sobec?

Nedá se říct, že bych jen střílel. Snažím se i nahrávat. Když ale chci dávat góly, střílet musím. Jak se říká, není ranky, není branky. Ale je pravda, že hodně akcí vychází na mě, takže mám v popisu práce to zakončovat. Kluci hodně puků vybojují, střelou se nikdy nic nezkazí.

Takový vsetínský Ovečkin, ne?

(směje se) To zase ne. To je trochu jiný kalibr. (smích) Navíc je to pravák.

Jeho oblíbeným místem pro střelbu je vrchol kruhu. Vy máte oblíbenou palebnou pozici?

Ani ne, takový timer nemám. Nemám žádnou oblíbenou pozici, ze které bych dával góly.

Ale oblíbené „highlighty“ z NHL, případně videa akcí si nenecháte ujít, co?

Každý den je máme puštěné v šatně. To je neskutečné sledovat. Pro mě je top hráčem McDavid. Je neuvěřitelné sledovat, co ten hráč předvádí. Navíc v jaké rychlosti a jak lehce hraje. Edmonton mám celkově rád jako tým, na něj se rád podívám. Top hráči v NHL si hrají vlastní soutěž.

Pro inspiraci a motivaci do další práce to může být, ne?

Samozřejmě. Když se na to koukáme, přijde nám ten hokej o hodně lehčí. (směje se)

Věnujete se střelbě na tréninku?

Je pravda, že v létě jsem se na střelbu hodně zaměřil. Ale teď během sezony už moc extra ne. V zápase je tolik situací, že se to ani natrénovat nedá. Spíš je potřeba stát ve správnou dobu na správném místě. To je důležitější než výsledek střely. Důležité je být i připravený na střelu a správně to trefit.

Instinkt zabijáka máte vrozený, nějaké geny od otce, který uměl také dávat góly, máte…

Je to možné, táta také dával dost gólů. Něco na tom je, že když dáváte góly, umíte si najít místo, kde se to odráží. Letos jsem tam už párkrát stál. Tohle se naučit nedá.

Co vám říkají na vaši produktivitu na tréninku gólmani? Váš parťák z Českých Budějovic David Gába z vás musí být na prášky, ne?

To zase ne, ani nevím, že bych mu dával tolik gólů. Na tréninku je to trochu jiné. Gólmani jsou pořád stejní. Nějaké góly jim dáme, ale zase nějaký extrém to není.

Vaše střelecká forma zřejmě zaujala i extraligové kluby. Ještě neprojevily zájem o vaše služby?

Nevím, tohle neřeším. Do konce sezony mám smlouvu na Vsetíně. Tohle je v rukou mých agentů. Jsem tady spokojený.

Jste druhý nejproduktivnější střelec soutěže, minimálně nějaké oťukávání tam být muselo…

Nějak to cítím, ale ve Vsetíně jsem do konce sezony. Na devadesát devět procent určitě zůstanu tady.

Každopádně, je extraliga další motivací?

Samozřejmě. Kdyby se nám ji povedlo vybojovat se Vsetínem, to by bylo úplně nejlepší.

Už při vašem letním příchodu se o ní hovořilo. Je pro vás extraliga hlavním motorem?

Nemyslím, že by se na ni nějak tlačilo. Když jsem byl v Budějovicích, tam byl jasný cíl postoupit. Ale tady půjdeme postupnými kroky. Prvním z nich je postup do play-off a pak se uvidí. Letos je soutěž tak vyrovnaná, že v play-off může každý porazit každého. Uvidíme, co z toho na konci sezony bude. Chceme až do baráže. To by bylo skvělé.

Vám se stejně jako celé vaší formaci daří. Navíc, když vás poslouchám, umíte svou myšlenku i podat. Mluvíte i takhle v kabině?

Žádný mluvčí kabiny nejsem. (směje se) Ale jak se zápasy vyvíjí, sedneme si a každý k tomu má co říct. Ale nemyslím si, že bychom na sebe třeba zvyšovali hlas. Atmosféra je dobrá, bavíme se spíš, co je potřeba zlepšit a jak na to.

Vám se ale daří, takže i vy jste jedním z tahounů týmu. Cítíte se být jedním z lídrů?

S věkem ještě nějaký mazák nejsem, ale nějakou zodpovědnost za mužstvo cítím. Když se daří, je to snazší. Tým na nás spoléhá, že dáme gól. Ale máme tři lajny, v konečném důsledku je jedno, kdo gól dá. Hlavní je, abychom vyhrávali.

Vy jste reprezentační pauzu přivítal?

Mám raději, když se hraje. Ale je pravda, že jsme zápasů měli hodně, i tým si od sebe musí odpočinout. Byli jsme spolu dlouhou dobu. Jsem rád, že mi to tam padá a doufám, že to tak bude pokračovat. Snad se na tom nic nezmění. Na zápasy se už těším.

Jak jste strávili přestávku? Odpočinuli jste si?

Minulý víkend jsme měli volný, pak jsme celkem dost trénovali. Poté jsme zase měli dva dny volna a v pondělí jsme už zase trénovali. Tím, že se nám odložil zápas s Litoměřicemi a nehrajeme, je důležité, že jsme čas vyplnili tréninkem.

Už jste hodili za hlavu porážku 2:6 v Třebíči, který vám vůbec nevyšel?

Už poslední dva venkovní zápasy nám nevyšly. Pauzu jsme už potřebovali, trochu si odpočinout. Už na ně nemyslíme, soustředíme se na to, co nás čeká dál. Ve středu (od 18 hodin) ve Frýdku-Místku zase musíme navázat na vítěznou vlnu.

STATISTIKY LUBOŠE ROBA

Zápasů: 20
Branek: 13
Asistencí: 11
Bodů: 24
Střel na branku: 89
Úspěšnost střelby: 14,61 %
Góly v přesilovce: 4
Body v přesilovce: 7
Vítězné góly: 2
Hodnocení +/-: +9
Trestné minuty: 6
Průměrný čas na ledě: 18:54

ČETNOST STŘELBY

V I. lize
1. Luboš Rob (Vsetín) 89 střel (13+11)
2. Lukáš Žalčík (Prostějov) 73 střel (14+4)
3. Lukáš Endál (Č. Budějovice) 69 střel (9+10)
V extralize
1. Milan Gulaš (Plzeň) 74 střel (6+9)
2. Viktor Hübl (Litvínov) 60 střel (5+7)

Jak pálil Luboš Rob

20. kolo: 31.10. Vsetín – Ústí n. L. 4:2 (2)
19. kolo: 27.10. Havířov – Vsetín 4:1 (1)
18. kolo: 24.10. Vsetín – Kladno 2:1sn (1)
16. kolo: 20.10. Vsetín – Prostějov 6:3 (1)
13. kolo: 13. 10. Vsetín – Slavia 3:2p (1)
11. kolo: 6.10. Vsetín – Benátky n. J. 5:1 (2)
7. kolo: 24.09. Litoměřice – Vsetín 2:3 (2)
6. kolo: 22.09. Vsetín – Třebíč 4:3 (2)
5. kolo: 17.09. Ústí n. L. – Vsetín 7:3 (1)
Pozn. počet branek je uveden za výsledkem zápasu