„Byl to pro mě šok, celý jsem se z toho zpotil. Byl zdravý, nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco mělo stát,“ líčil Tesařík první dojmy.

Nečekaný skon legendárního brankáře se dotkl každého, kdo hokej jen trochu sledoval. Zvláště pak osobností, které se díky tomuto odvětví s ním stýkali. Včetně Radima Tesaříka.

„Byli jsme v kontaktu, na Vsetíně chodíval skoro na každý zápas. Bydlel na Všemině, měl to k nám kousek. Když měl volno, zavolal, ať mu bloknu lístek,“ popsal současný sportovní manažer předního prvoligového klubu.

Tesařík se s Čechmánkem potkal už ve Zlíně. Jejich sportovní cesty se však poprvé rozdělily.

„V osmnácti jsem s ním zažil celou letní přípravu. Tehdy však o něj neměli zájem, nechtěli ho, později šel na Vsetín,“ přiblížil jeden z klíčových bodů bohaté kariéry olympijského vítěze z Nagana.

Čechmánek si velké jméno udělal právě na Valašsku. Se Vsetínem nejprve postoupil do české nejvyšší soutěže, následně ho dovedl k pěti mistrovským trofejím.

„Šlo vidět, že na Vsetíně zažil nejlepší roky. I když nebyl zdejší rodák, tak zápasy sledoval, klukům fandil. Lidé se s ním vždy chtěli fotit, kromě posledního titulu byl u každého zlata. Brali ho jako legendu.“

Kromě Zlína a Vsetína spolu zažili epizodní roli v Třinci, kam Čechmánek přišel na konci sezony 2006/2007. Zatímco mistr světa zde dochytal kariéru, o tři roky mladší Tesařík pokračoval v dalších štacích, včetně té zlínské a vsetínské.

„Ať už dělal jakýkoliv sport, za každou cenu chtěl vyhrát, nerad prohrával! Líbilo se mi to na něm,“ vzpomíná Radim Tesařík na Romana Čechmánka, který zemřel v pouhých 52 letech.