Zubři by dle ní měli v nadcházející sezoně hrát extraligu juniorů, ta však bude druhou nejvyšší soutěží, hned po devatenáctičlenné juniorské lize akademií.

V podstatě se tak jedná o „přejmenování“ nižší ligy na extraligu, což kluby jednohlasně odmítají. Kroky ČSLH považují za „doklad dalšího selhání“ při řízení tuzemského mládežnického hokeje a dokonce vyzývají vedení ČSLH v čele s předsedou Tomášem Králem k rezignaci.

„Stejně tak by měli na své funkce rezignovat členové Výkonného výboru ČSLH, kteří svými rozhodnutími tento chaos v praxi vytvářejí,“ píše se v oficiální tiskové zprávě.

ČTVRTÁ ZMĚNA ZA ČTYŘI MĚSÍCE

Slova jako chaos jsou do určité míry rozhodně na místě. Vždyť od ledna 2019 jde o čtvrtou změnu v systému juniorského hokeje za poslední čtyři měsíce, navíc učiněné v průběhu rozehrané soutěže.

„Rozvrat v mládežnickém hokeji dosáhl zatím svého vrcholu. Po takto chaotickém jednání, jdoucímu proti zájmům a budoucnosti českého hokeje, by v každé normální organizaci její vedení už dávno muselo rezignovat.

Proto k tomu vyzýváme i vedení ČSLH a členy VV, protože to je jediná cesta, jak zastavit devastaci juniorského hokeje,“ shodují se šéfové klubů Havířova, Přerova a Vsetína Jaroslav Mrowiec, Tomáš Pluháček a Daniel Tobola.

Jednatel HC Zubr Přerov Tomáš Pluháček označil přejmenování soutěže za kličku a signál, že svaz pracuje bez respektu ke klubům. „Svaz vědomě poškozuje naši práci. Je to z jeho strany další hrubý faul na mládežnický hokej,“ uvedl Tomáš Pluháček.

Dotčené kluby vyčíslily celkové ztráty vzniklé administrativním zásahem ČSLH na 10 milionů korun za jednu sezonu. V případě, že arbitráž nezruší rozhodnutí o vyřazení, budou se kluby domáhat svých práv u civilních soudů.

Z tiskové zprávy na www.hokejprerov.cz:

Nejdříve svaz ujišťoval, že pro nadcházející ročník k žádné změně nedojde. Potom administrativně vyřadil kluby Havířova, Přerova, Vsetína (který v té době bojuje v play-off a vyřazuje například brněnskou Kometu) a Salzburgu. Poté soutěž pro příští ročník uzavírá a odepírá tak účast klubům Písku a Ústí nad Labem, které si ji vybojovaly na ledě. Poté opět přijímá do nejvyšší soutěže RedBull Salzburg, před pár týdny vyřazený. A nyní ČSLH e-mailem, bez jakékoliv předchozí komunikace, v přihlášce do soutěže jakoby mimochodem oznamuje vytvoření zcela nové soutěže Juniorské ligy akademií a rozšíření extraligy juniorů o 11 dalších týmů.

Vyjádření prezidenta Českého hokeje Tomáše Krále k prohlášení tří klubů
„Prohlášení beru na vědomí, zabývat se jím nicméně nebudeme. Pravidla a procedury, jak v podobných případech postupovat, jsou totiž jasně definovány ve svazové legislativě,“ uvedl v reakci na prohlášení klubů AZ Residomo Havířov, HC Zubr Přerov a VHK Robe Vsetín, vyzývající vedení svazu k rezignaci, prezident Českého hokeje Tomáš Král. „U vedoucích těchto tří klubů mě ostatně jejich postup ani nepřekvapuje, neboť neznalost problematiky, stanov a řádů prokázali již několikrát v minulosti.“

Výkonný výbor hájí zájmy hokeje jako celku. Závazné jsou pro něj platné řády a názory většiny členů svazu, nikoli stanovisko tří klubů. Stejně postupoval při změnách v mládežnických soutěžích a na stejném, z principů spolkové demokracie vycházejícím základě, bude respektovat i rozhodnutí arbitráže.“