Vítěznou trefou zavelel k výhře prvoligových hokejistů Vsetína 4:2. „Spadlo to ze mě hodně,“ ulevil si 28letý Pitule, nedávná nová tvář na Lapači, která se po dvou sezonách v zahraničí vrátila na český led.

Ve svém devátém zápase v zelenožlutém dresu vstřelil někdejší útočník extraligové Plzně první gól v sezoně.

Vraťme se nejdřív k zápasu. Rozhodly zápas dva slepené góly, které jste dal vy s Lubošem Robem za stavu 2:2 na začátku třetí třetiny?

Určitě. Do té doby jsme se docela trápili. I když jsme měli dost šancí, pořád jsme nemohli Ústí odskočit. Tím, že jsme se dostali do vedení, jsme se uklidnili a hrálo se nám mnohem lépe.

Máte vysvětlení vašeho trápení? Nedošlo k podcenění?

Přemýšlel jsem nad tím a opravdu nevím. Máme špatné začátky zápasů celkově. Skoro ve všech, co jsem tady za tu chvíli odehrál, se nám začátky nepovedly. Především před těmi výbornými fanoušky by to mělo být spíš opačně. Měli bychom vést o gól, ne-li o dva. Zvlášť proti týmům, jako je Ústí. Už poněkolikáté se nám to nepovedlo a zase jsme dotahovali.

Pojďme k vašemu střeleckému trápení. Řešil jste to hodně, co?

Měl jsem to v hlavě a hodně jsem se tím trápil. Jsem člověk, který tyhle věci řeší. Nedokážu to jen tak vytěsnit. Paradoxně to nebyla ani taková šance, kterou jsem měl v Kadani nebo v Havířově. Z vyložených šancí mi to tam nepadlo. Už jsem myslel, že mi to není souzené. Naštěstí to tam teď padlo, navíc to byl vítězný gól. Za to jsem moc rád.

S nulou v kolonce gólů jste odjížděl i z původního angažmá v běloruském Grodnu. Jak to?

Dá se říct, že to tak je. Spadla mi tam jen šmudla v běloruském poháru před sezonou, který tam docela berou. Měl jsem tam jen čtyři nahrávky.

Cítím z vás výraznou úlevu. Podle statistik jste vždycky dával góly. Už jste se tedy konečně střelecky chytil?

V minulé sezoně mi tam pár gólů padlo. Ale je pravda, že takovou sérii jsem snad nikdy neměl. Když nepočítám extraligu, kde jsem měl jinou úlohu. Doufám, že to tak bude, i když dřív jsem měl víc nahrávek. Ale každý hráč chce dávat góly. Je hezký pocit, když vstřelíte branku. Doufám, že tímto zápasem jsem to prolomil.

Proč jste vlastně odešel z běloruského Grodna, jednoho z nejlepších klubů v zemi, který dvakrát za sebou vyhrál titul a hraje i Ligu mistrů?

Nelíbilo se mi tam tolik jako v předchozím klubu, kde jsem vloni působil. Byl jsem tam jediný Čech, přítelkyně nedostala vízum, takže jsem tam byl sám. Celkově tým nefungoval, jak by klub, který hraje Ligu mistrů a vyhrává tituly, měl. Z vlastní iniciativy jsem smlouvu ukončil. Naštěstí se to povedlo.

Vsetín byl jedinou volbou, nebo jste měl víc možností?

Měl jsem už zájem na Vsetín jít před sezonou. To bohužel nedopadlo. Měl jsem ještě jednu možnost jít do slovenské extraligy, ale z ní mám špatnou zkušenost. Tam bych už asi nikdy nešel. Když se pak ozval Vsetín, měl jsem velký zájem. Jsem rád, že když už to nevyšlo v létě, tak nyní.

Mluvíte o Nových Zámcích. Co se tam stalo?

To byl extrémně amatérsky vedený klub. Oproti němu je Vsetín špičková organizace. To se vůbec nedá srovnávat.

Byl jste i ve francouzském Grenoblu. Jaké to bylo angažmá?

Tam se mi moc líbilo, bylo to fajn. Ač se to třeba nezdá, liga i jejich nároďák jsou každým rokem lepší. Soutěž má dobrou úroveň hlavně z toho důvodu, že kluby mají hned deset možností angažovat legionáře. Většinou jsou tam samí frankofonní Kanaďani. Oni úroveň zvedají. Navíc v poslední době je tam i dost Finů i Švédů.

Čekají vás i zápasy proti vašim bývalým klubům Jihlavě, Českým Budějovicím nebo na Kladně. Který bude pro vás opravdu speciální?

Určitě na Kladně. Tam se mi líbilo. Měl jsem tam minimálně jednu dobrou sezonu, druhá už nebyla z různých důvodů ideální. Ale mám na to dobré vzpomínky. Tam to fakt bude speciální.

Už jste zmínil vsetínské fanoušky. Tušil jste, co vás čeká, nebo předčili vaše očekávání?

Jsem dobrý kamarád s Tomášem Frolem, něco mi už říkal, než jsem sem přišel natrvalo. Je nádhera hrát před takovými fanoušky. Třeba v Bělorusku nebo ve Francii tolik lidí nechodí. O to víc si toho vážím, když jsem si prošel kluby, kde se tolik nefandí. O to víc se snažíme lidem udělat radost předvedenou hrou i výsledky. A poděkovat jim, že chodí a povzbuzují nás.

Na Lapači jste už jako soupeř někdy hrál?

(pousměje se) Vzpomněl jsem si, že jednou v životě. Vůbec ve svém prvním zápase v extralize dorostu. A to už je pěkná doba, je to tak čtrnáct let.

Ve Vsetíně jste se potkal s běloruským brankářem Šelepněvem. Znali jste se už dřív?

Ne, ale Jano je super kluk. Snažím se s ním oprašovat ruštinu, abych nezapomněl. Bavíme se spolu rusky. Hlavně super je to pro něj, že s někým si může aspoň trošku popovídat v rodném jazyce. Sám to znám, je to někdy těžké být cizinec. Navíc on je z východu tady jediný.

Kromě Tomáše Frola jste při svém příchodu někoho z kabiny znal?

Ještě Víťu Jonáka a trošku Ondru Koptu. S Lubošem Robem jsem se zase na chvilku mihl v Budějovicích. Ale nejvíc Tomáše Frola s Víťou Jonákem. S Tomášem jsme toho odehráli dost v Plzni, s Víťou zase v mládežnických kategoriích.