Čerstvě 28letý borec nakoukl do světa hokeje právě na Valašsku. Dařilo se mu už v mládežnických výběrech, v týmu do 18 let zapsal v 41 zápasech 27 kanadských bodů, díky čemuž se před 11 lety na tři utkání podíval do A-mužstva, tehdy hrajícího II. ligu. Ve zmíněné sezoně odehrál 10 mezistátních střetnutí do 17 let. O ročník později už nastupoval také za vsetínské juniory, navíc si připsal 19 duelů za reprezentaci do 18 let. V této kategorii startoval také na mistrovství světa.

Na jaře 2014 učinil zásadní krok – vydal se do Pardubic, kde v první extraligové sezoně absolvoval 51 zápasů. Byl kapitánem reprezentace do 19 let a nechyběl na šampionátu juniorů.

Ščotka vydržel v Dynamu do roku 2018, mezi tím si zahrál několik utkání v první lize za Šumperk a Prostějov.

Jan Ščotka.
Odchovanec Vsetína Ščotka letí na olympiádu jako náhradník

Další kroky šikovného obránce vedly do Litvínova, kde působil tři sezony. Blýskl se především v té poslední, kdy v 55 utkáních nastřílel 10 gólů, na dalších 14 asistoval. V ročníku 2020/2021 odehrál i premiérových šest zápasů za A-tým národního týmu.

Před třemi lety se poprvé vydal zkusit štěstí do zahraniční, v týmu JYP Jyväskylä se hned stal kapitánem! Během dané sezony stihl 26 utkání za reprezentaci, 10 z nich na mistrovství světa.

Jan Ščotka se po roční anabázi ve Finsku vydal zpátky do České republiky, v posledních dvou sezonách pomáhal Kometě Brno, v doznívajícím ročníku získal 32 bodů ve 48 utkáních. Stal se sedmým nejproduktivnějším bekem základní části extraligy.

Jan Ščotka při tréninku během někdejšího působení Pardubicích. Uplynulé tři sezony hrál za Litvínov.
Odchovanec Vsetína Ščotka bude hrát ve Finsku

Čerstvý mistr světa během dosavadní kariéry absolvoval 10 sezon v české nejvyšší soutěži, ve kterých absolvoval 470 zápasů. Celkově posbíral 131 kanadských bodů za 37 gólů a 94 asistencí!

Dres národního týmu oblékl 46krát. Ten poslední na domácím šampionátu v Praze, kdy zasáhl do vítězného finále proti Švýcarsku. Na ledě pobyl 4 minuty a 10 vteřin. Zúčastnil se také olympiády v Pekingu