Tečka, konec, šlus. Deník zapátral, jak je na tom někdejší miláček vsetínského Lapače nyní. Naposledy v polovině října 2017 v souvislosti s Hudlerem psala dokonce i česká seriózní média o jisté aférce v letadle, kde měl hokejový gentleman obtěžovat personál a skončit na policii.

Od té doby se mezi novináři, jinými hráči i jeho kamarády traduje, že nekomunikuje a nezvedá telefony. Deník se však v minulém týdnu s Hudlerem spojil.

„Léčím se, nemám žádnou odpověď, kterou bych vám mohl dát. Rozhovory nechci a ani zatím nemůžu poskytovat,“ reagoval 34letý Hudler na žádost Deníku o rozhovor.

Hokejovou veřejnost zajímá, co se děje. Zásadní otázky přibývají.

Proč se nechce nebo nemůže o svém zdravotním stavu bavit?

Co s ním vlastně je?

Pověsil brusle na hřebík?

„Nic vám k tomu neřeknu, až to přijde, dám vědět,“ vzkázal Hudler z dovolené v Chorvatsku na přímý dotaz, zda ukončil kariéru.
Sdílnější nejsou ani jeho známí a kamarádi. „S Jirkou jsem byl v kontaktu, ale nic neřešíme. Teď má nějaké zdravotní potíže, proto to není nyní téma. Jirka na tom podle posledních zpráv není zdravotně v pořádku,“ reagoval sportovní manažer prvoligového Vsetína Radim Tesařík, který ještě s Hudlerem hrával a má k němu blízko.

„Absolvoval velké množství nejrůznějších testů a další ještě budou následovat, abychom přišli na to, co mu vlastně je,“ prozradil v listopadu 2016 tehdejší kouč Dallasu Lindy Ruff, kde Hudler naposledy působil a odehrál 32 zápasů. Dál ho zdraví nepustilo. „Jeho nemoc je naprostou záhadou.“

Zřejmě právě od něj se roznesla informace o záhadné nemoci projevující se bolestí hlavy či kloubů, brněním prstů, s níž si experti na medicínu nevědí rady. Loni se spekulovalo o lymské borelióze či viru, který koloval v krvi. „Nechci říkat něco, co není pravda,“ reagoval Tesařík. „Jsme kamarádi, byli jsme v kontaktu. Nyní řeší své zdraví, před půl rokem jsem zaslechl, že létá do zámoří ke svému doktorovi,“ prozradil někdejší bek Vsetína či Zlína.

Vloni na podzim se dokonce objevila informace, že se Hudler chtěl zapojit se Vsetínem do tréninku. Nakonec z comebacku zřejmě i kvůli potížím se zdravím sešlo. „Kdyby mohl a byl zdravotně v pořádku, určitě by nešel hrát na Vsetín. Řešil by nějaké jiné nabídky,“ myslí si Tesařík, který jej proto ani zatím nebude zkoušet oslovit s nabídkou. „Kdyby chtěl, on by se ozval. Je natolik velký hráč, že by v případě dobrého zdraví řešil něco jiného,“ tuší Tesařík.

Podle novějších informací Deníku má Hudler potíže s pohybovým aparátem, tedy se zády nebo páteří. Stále to jsou však nepotvrzené spekulace.

S čím přijde sám Hudler? A kdy?

Parťák Kucharczyk: Jirka dal přednost zdraví

Vsetín – Ve své době na přelomu tisíciletí to byla snad nejslavnější dvojčata na Valašsku. Starší z nich Radim Kucharczyk dostal mladičkého Jiřího Hudlera na starost. „Byly to super časy. Chemie mezi námi byla od začátku,“ vzpomíná pro Deník 38letý Kucharczyk.

Jste spolu v kontaktu?
Naposledy jsme si psali před rokem, kdy měl jít s námi na led. Chtěl se dát do kupy, asi ještě cestoval. Čísla na sebe máme. Rád bych se s ním spojil, ale až nastane chvíle, kdy bude mít čas se sejít, určitě pokecáme. Už žije v Česku, zřejmě už moc necestuje.

Psalo se, že má nějakou záhadnou nemoc. Potvrdíte tyhle spekulace?

Má určitý zdravotní problém, o kterém nechce mluvit. Každý upřednostní zdravotní stránku, než aby se do něčeho cpal. Měl super kariéru, klidně mohl ještě pokračovat. Dal přednost zdraví, chce se dát do kupy. Pak už záleží na něm, jestli mu zdraví dovolí hrát nebo bude mít jiné aktivity.

Loňskou sezonu však vynechal a ani nyní nejsou zprávy, že by se měl vrátit…
Vynechal, ale nechci mluvit za něj. Kdyby se ale jen trochu cítil zdravotně dobře, hrát by šel. Pokud ho ale něco limituje, sám nejlépe ví, co dělá a chce se dát do kupy. Každý chce po skončení kariéry třeba dalších třicet let důstojně žít. Přece se nezmorduje jen kvůli tomu, aby někomu něco dokazoval, že ještě rok dva může hrát. To za to nestojí.

Myslíte, že ukončil kariéru?
To nikdo neví. Hrát by ještě klidně mohl. Dnes je běžná věc, že skončí i dobří hráči jako je on se skvělou kariérou a Stanley cupem. Ve třiceti přijde zdravotní problém, raději poslechnou své tělo, dají se do pořádku a hrát už nechtějí. On je typ člověka, že kdyby to jen trochu šlo, hrál by dál. Hokej má rád.

Spekulovalo se vloni i o tom, že by mohl naskočit s vámi. Co byste na to říkal?
Jo, říkalo se to, že by s námi začal trénovat. Ale podle mě zdravotní problém byl větší, než si Jirka myslel. Je správná věc se dát do kupy než něco nahánět na sílu.

Jak vzpomínáte na vaše společné začátky?
Ježišmarja, vzpomínek mám s Hudlym tolik, že byste to měl na tisíc stránek. A navíc do novin ani nejsou. Je tam srandy kopec. Byly to super časy. Chemie mezi námi byla od začátku. Sedlo nám to. Kariéru měl o mnoho víc úspěšnější než já. Získal Stanley cup, to je pro hráče nejvíc.

Vybavíte si, kdy jste se potkali poprvé?
Jirka přecházel z dorostu, byl to tehdy šílený talent. Přiskočil k nám o rok dřív. Byl zájem, abychom hráli spolu. Jirka dělal neskutečné pokroky. Během měsíce dvou si zvykl na silový styl hry. Takový talent se rodí jednou za deset let. Jako byli Jágr, Reichel, Dopita nebo teď Pastrňák. Nikdo v jeho věku lepší nebyl. Tohle měl dané od pánaboha.

Tehdy v juniorce jste dokonce nasbíral o čtyři kanadské body víc…
Ale také jsem o čtyři roky starší. (smích) Tehdy jsme mezi sebou nezávodili. Tenkrát navíc ani nebyl velký, ale svým talentem vyčníval nade všemi. Šikovnost u něj vždycky byla. Vždyť každý říkal, že se v zámoří neprosadí, nakonec odehrál super roky.

Vrcholem byl pro něj Stanley cup, ale z osobního hlediska mu vyšla sezona v Calgary. Souhlasíte?
Stanley cup pro něj byl vrchol a týmové ocenění. Navíc pak ještě hrál poté i finále s Pittsburghem. V Calgary se pak vypracoval v tahouna celého týmu. Byl to on, kdo vychoval Johnyho Gaudreau Moc jsem nepochopil, proč ho nepodepsali na delší dobu. V NHL je to ale byznys, tam se s nikým nemažou. Kdyby se s ním v Calgary dohodli, je tam doteď. Měl super kariéru a jsem moc rád, že jsem s ním nějaký pátek mohl hrát. Ani nevím, jestli bude chtít nějakým způsobem zůstat u hokeje, nebo se bude věnovat jiným aktivitám.

Kouč Neliba: Talent, který zlobil

Kladno – Byl u toho, když záře Hudlerovy hvězdy rozsvítila nejen vsetínský Lapač, ale celou českou extraligu. Dva roky 2001 až 2003 vedl Jan Neliba společně s nebožtíkem Zdislavem Tabarou vycházející klenot českého hokeje.

„Tihle kluci si vynucují prostor, nebylo to s ním vždycky lehké. Byla to vycházející hvězda. Trošku občas zlobil, ale u něj jsem respekt měl,“ vybavil si dnes Neliba spolupráci s útočníkem, který po sezoně 2002/2003 zamířil za oceán.

Hudler v šestnácti nakoukl do české extraligy už na přelomu tisíciletí, ale tehdy ještě v nabité vsetínské kabině pro něj nebylo stálé místo. I proto část sezony 2000/2001 strávil v Havířově, kde dostal prostor.

„Centři tehdy byli Dopita, Burger a Lipianský. Zkušení následně odešli a nastupovalo mládí. Hudler vyletěl, dlouho vedl kanadské bodování celé extraligy,“ vybavil si zkušený kouč, jenž s dvěma přestávkami strávil na Lapači devět let (1996–2005).

Výjimečné hokejové schopnosti olomouckého rodáka trenéři hned rozpoznali. „Byl talentovaný a šikovný hráč, který uměl rychle přenést hru, oklamat soupeře. A také měl velké srdce. Rád na něj vzpomínám. Byl to bojovník, co to hecoval. Chtěl vyhrávat,“ vybavil si Neliba. „Vždycky hokej miloval. Nebylo nutné mu zdlouhavě něco vysvětlovat. Stačilo mu říct a uměl to. Technicky byl na absolutní výši. Byl jeden z nejšikovnějších hráčů, které jsem trénoval,“ smekl Neliba, jenž prý nemá zprávy, co se s jeho někdejším svěřencem nyní děje.

„Snad jezdí na nějaká léčení. Přál bych mu, aby si hokej ještě zahrál. Bylo by hezké, kdyby se vrátil na Vsetín. Ale nevím, jak na tom nyní je,“ dodal Jan Neliba.

„Jiří je hráč s neuvěřitelným smyslem pro hokej. Jeho dovednosti jsou úžasné. Má oči všude a umí přihrát puk neuvěřitelně přesně. Většinou hraje proti nejlepším obráncům soupeře a díky svým schopnostem a smyslu pro hokej proti nim Jiří dokáže hrát. Je neuvěřitelně dobrý hráč. Ale co je důležitější, je i dobrý člověk. Záleží mu na druhých. Někdy přijde na trénink se svými psy anebo minule nám přivedl ukázat svoji malou dcerku. To se často nevidí. Když jsem přišel, od té doby vidím týden co týden, že se věnuje naší organizaci. Je skvělý člověk na ledě i mimo něj.“ (Bob Hartley, bývalý kouč Atlanty Trashers, Colorada Avalanche, Calgary Flames, reprezentace Lotyšska a nyní trenér Omsku)

„Jirka je skvělý chlap. Když jsem nastoupil do ligy, velmi mi pomohl. Pozval mě k sobě domů, bydlel jsem u něho s Hanou i s jeho dvěma psy. Vděčím mu za to, že jsem se tady od začátku cítil jako doma. Samozřejmě mi pomáhá také na ledě. Za zlepšení mé hry do velké míry vděčím právě jemu. Když s ním hrajete, to je radost. Stačí mít hokejku na ledě a góly padají samy.“ (Sean Monahan, útočník Calgary Flames)

„Jako nováčkovi v mé první sezoně mi velmi pomohl. Je to chytrý kluk. Udělal toho pro mě hodně na ledě i mimo něj. Často mě zve k sobě domů na večeři nebo jen tak. Je skvělým týmovým hráčem na ledě a přítel mimo něj. Dost mi pomohl.“ (Johny Gaudreau, útočník Calgary Flames)

„Jiří je jedním z nejvýjimečnějších hráčů, co jsem kdy poznal. Tuhle práci dělám v NHL od roku 1988, ale on je vážně něco. Nechává si nabrousit brusle před každou třetinou, ráno před rozbruslením i po něm. Je to člověk s velkým srdcem, jeden z největších dobráků, jaké znám. Když po rozcvičce nebo po ranním tréninku vidí na tribuně dítě, vždy mu dá svou hokejku. Nahoře u vedení musí vysvětlovat, proč ji zase někomu dal. Je to hrozný dobrák, těžko mu to vymlouvat. Je můj největší zákazník v naší „hokejkárně“, ale dokud bude dávat góly, může jich mít, kolik chce.“ (Mark Depasquale, technický manažer (kustod) Calgary Flames) Zdroj: pořad České televize Sezona za vodou

VIZITKADatum narození: 4. ledna 1984 v Olomouci. Výška: 177 cm. Váha: 84 kg. Draft NHL: V roce 2002 jako 58. celkově týmem Detroit Red Wings. Bývalé kluby: Vsetín, Olomouc, Liberec, Havířov, Detroit Red Wings, Bars Kazaň
Grand Rapids Griffins, Dynamo Moskva, Lev Praha, Třinec, Calgary Flames, Florida Panthers, Dallas Stars.
Největší úspěchy: vítěz Stanley cupu (2008, Detroit), finále Stanley cupu (2009, Detroit), mistr extraligy (2001, Vsetín), vicemistr extraligy (2000, Vsetín), ocenění Lady Byng Memorial Trophy (za gentlemanské chování, 2015, Calgary), bronz na MS do 18 let (2002).