Podobný incident se odehrál na začátku ledna ve Valašském Meziříčí při zápase se Vsetínem. Fanoušci Vsetína tam vtrhli těsně po utkání na ledovou plochu, kde se zapletli do potyček s fanoušky a také hokejisty Meziříčí. Škody tenkrát nevznikly žádné, nebyl ani nikdo ošetřen či obviněn. Tentokrát to ovšem bylo jinak. Lidé, kteří se zápasu domácího Hodonína se Vsetínem zúčastnili, mluví také o létajících lahvích nebo klíčích, které po skončení utkání zranily jednoho z fanoušků. „Ošetřili jsme šestapadesátiletého muže, který utrpěl povrchové poranění hlavy a otřes mozku, zřejmě od hozených klíčů,“ potvrdila mluvčí záchranářů Barbora Zuchová. Muž po incidentu skončil v hodonínské nemocni. Nebyl ale jediný. Kromě něj ošetřili v hodonínské nemocnici ještě dva další fandy.

Fanoušci obou týmů svádějí vinu na druhou stranu

Ani ze záznamu zatím není jasné, která z fanouškovských základen s provokacemi při zápasu v Hodoníně začala. Obě strany totiž svalují vinu právě na tu druhou. Shodují se však v jednom: podobné události by se neměly stávat. „Určitě to byla chyba pořadatelů, kteří dovolili vniknout vsetínským fanouškům na hrací plochu. Hlavní roli hrál alkohol a nával radosti. Je to čím dál horší, protože se podobné akce stávají čím dál častěji,“ míní fanoušek Hodonína Robert Krůza. „Je moc velká škoda, že se mezi těmi stovkami lidí najde pár opilých, kteří poslední dobou často ničí dobré jméno vsetínských fanoušků,“ vyjádřil se například na diskuzi oficiálních stránek Vsetína fanoušek s nickem VST.

S návalem emocí, které ovládly oba tábory, souhlasí i jednatel vsetínského klubu Stanislav Pavelec. „Série byla vypjatá, byly tam obrovské emoce, které někteří jedinci nedokázali ovládnout. Myslím, že podobné prohřešky k hokeji patří. Podobné věci se stávaly a stávají,“ zamyslel se Pavelec. Sám ale nevidí pochybení jak ze strany policie, tak ani pořadatelů. „Je to zkrátka dav lidí, který se nedá ukočírovat,“ uvedl. Podle něj doteď panovaly mezi oběma kluby velmi dobré vztahy. „Moc nás ta situace mrzí. Jelikož se stalo tak málo, tak bychom chtěli zdvihnout prst, aby to bylo takové varování. Teď se nic nestalo, ale pozor!,“ uvedl Pavelec. Ten s fanoušky po incidentu hovořil a tvrdí, že mu sami přislíbili, že případnou škodu, která na hodonínském zimáku vznikla, uhradí.

Kromě pořadatelů, kteří zajišťují při zápasech ochranku, se rizikovějších zápasů účastní také městská policie. Minulou sobotu pořádek střežilo kolem desítky uniformovaných mužů. Velitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček si myslí, že muži zákona celou věc zvládli. „Myslím si, že z hlediska městské policie, že byl zápas obsazen dobře a rozumně. Společně s pořadateli jsme se celý incident pokoušeli zklidnit a vytlačit fanoušky ven, aby nedocházelo k bitkám,“ vysvětlil.

Záznam incidentu se už také dostal do rukou státní policie, která ho bude postupně analyzovat. Pokud zjistí, že v některém z jednání došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu, bude se podle slov mluvčího policie Petra Zámečníka, celou věcí zabývat.

ZUZANA ČERNÁ, LIBOR KOPL